posts/michalkomentjpg.jpg
19. srpna 2021

Komentář Michala Marciniszyna: Ochranu dodavatelských řetězců musíme brát vážně

V poslední době jsme byli svědky dvou mimořádně velkých útoků na dodavatelský řetězec. Koncem loňského roku se objevil útok Sunburst cílící na rodinu produktů Orion firmy Solarwinds. V červenci se pak jednalo o útok REvil, jenž napadl produkt VSA firmy Kaseya. Pirátský expert na kyberbezpečnost a kandidát do Poslanecké sněmovny Michal Marciniszyn se proto rozhodl napsat krátký komentář k závažnosti této situace.

posts/mamulkazoo.jpg
4. července 2021

Komentář Lukáše Mamuly: Brněnská ZOO se dočká velkých změn

Pamatujete si na ty typické víkendové rodinné výlety do ZOO za zvířaty a poté k vodě na přehradu? Vzpomínky na dětství však zůstaly v časech minulých stejně tak jako podoba naší ZOO.

posts/jed_vasem.png
3. června 2021

Komentář Petra Vlasáka: Dokumentační centrum holocaustu na jižní Moravě - projekt, o který stojí za to zabojovat

Na jižní Moravě se něco chystá. Něco, co kraj dalece přesahuje a má ambici mazat hranice mezi minulostí, porozuměním současnosti a vnímáním budoucnosti. Konkrétně hovořím o plánovaném Dokumentačním centru holokaustu na Moravě.

posts/znojmo_parkovaci_dum.jpg
19. května 2021

Komentář Pavla Nevrkly: Nekoncepční návrh parkovacího domu na znojemském náměstí Svobody

Počátkem května se vedení města Znojma pochlubilo návrhem parkovacího domu na náměstí Svobody. Je sice chvályhodné, že město chce řešit dlouhotrvající problém s parkováním ve svém středu, ale současný záměr je zcela nevhodný.

posts/interreg_cesko_rakousko.jpg
17. května 2021

Komentář Jiřího Hlavenky: Projekty přeshraniční spolupráce pomáhají stříhat neviditelné dráty na hranicích

Existují relevantní informace o tom, že příhraniční regiony mají obtížnější cestu k úspěchu než ty vnitrozemské. Hranice přetrvává jako bariéra, do příhraničních regionů se málo investuje a turistika vše nevynahradí.

posts/likos_klastr_web.jpg
13. května 2021

Komentář Lukáše Dubce: Zvedneme téma životního prostředí díky společenství firem, škol a odborných organizací

Jihomoravský kraj má jako jednu ze svých priorit podporu osvěty a vzdělávání v oblasti životního prostředí. Dlouhou dobu byly primárními prostředky k naplňování těchto cílů vzdělávací programy ekologických organizací a dílčí aktivity školských zařízení.

posts/kulturni_centrum_web.jpg
10. května 2021

Komentář Petra Vlasáka: Město Břeclav i krajský pirátský klub podpořily kulturu v Národním plánu obnovy

Zatímco ve většině evropských zemí je plán obnovy po pandemii ústředním tématem politické diskuse, v Česku tomu tak bohužel není. A to přesto, že se jedná až o 178 miliard z EU, o které se ČR může přihlásit přes své připravené projekty pro Evropskou komisi. Soupis programů, které by v ideálním případě měla EU proplatit, však vznikal bez širšího konsensu za zavřenými dveřmi.

posts/elektronova_mikroskopie_brno.jpg
14. dubna 2021

Komentář: Dny elektronové mikroskopie jsou důkaz světového postavení Brna na poli high-tech

O Brně se říká, že je high-tech centrem republiky, s nadregionálním významem. Pojem „high-tech“ byl ovšem poprvé použit v roce 1958. A to už jsme zde sedm let vyráběli elektronové mikroskopy. Jsme tedy high-tech roky před vznikem high-techu. Zmíněný rok 1958 má pro nás ovšem ještě jeden význam, získali jsme za teslácký elektronový mikroskop v Bruselu zlatou medaili, což dalo úspěchu tohoto oboru u nás velký impuls.

posts/gorkeho.jpg
28. března 2021

Konec rozkopaným ulicím a kácení stromů kvůli kabelům!

Rekonstrukce ulice Gorkého začala na jaře 2018, po roce oprav byla však ulice stále jen rozkopaným staveništěm. A právě tehdy, na jaře roku 2019, došlo v vykácení všech stromů z ulice. Upřímně se přiznám, naštvalo mě to. Nejen vykácení stromů, ale i to, že oprava ulice trvá tak neskutečně dlouho. Uzavírka skončila až na podzim po více než osmnácti měsících. Právě naštvanost z další šíleně dlouhé opravy mě motivovala s tím něco udělat.

posts/gauc_kanape_pohovka.jpg
16. března 2021

Springinsfeld: Kraj musí umožnit jednání i z gauče

Pandemie Covid-19 ovlivňuje opravdu každý aspekt našeho života - soukromý, pracovní i veřejný. Pro nás politiky, jejichž denním chlebem je kontakt s lidmi, je to ještě o něco větší výzva, do které se ale my Piráti pouštíme s vervou (i z gauče).

posts/koc_mistnost.png
13. března 2021

Kybernetické centrum JMK chrání všechny krajské nemocnice

Vzpomínáte na událost před rokem, kdy zrovna během startu pandemie Covid-19 do nervózní situace vpadl ještě kybernetický útok na Fakultní nemocnici Bohunice? Útok paralyzoval chod velkého špitálu a úplně zastavil řadu jeho činností: nemocnice přišla například o některá administrativní a ekonomická data nebo o internetový objednávkový systém u dárců krve. Dnes víme, že způsobená škoda překračovala 150 miliónů korun – následky navíc stále nejsou zcela „začištěné“. A to byl jen jeden útok na jednu nemocnici!

posts/znojmo_most.jpg
8. března 2021

Nedokonalost krizového řízení obcí s rozšířenou působností v době Covidu

Doba covidová naplno odhalila výrazné nedostatky v systému krizového řízení. V rámci něho je pro celý okres nejdůležitější postavou starosta obce s rozšířenou působností a úřad obce s rozšířenou působností. Na území Znojemského okresu je to tedy starosta města Znojma, Moravského Krumlova a jejich městské úřady.

posts/dpmb.png
24. února 2021

Dopravní podnik ušetří 100 milionů na trolejbusech

Na konci ledna 2021 Dopravní podnik města Brna podepsal rámcovou smlouvu na dodávku až 40 kloubových trolejbusů. Prvních dvacet vozů má být dodáno do konce ledna 2022, stejný počet je možné později doobjednat. Předpokládaná cena celého kontraktu byla původně 580 milionů korun, ale díky novým pravidlům se podařilo vozidla vysoutěžit o 100 milionů levněji.

posts/usoud.jpg
16. února 2021

Ústavní soud zamítl návrh zrušení novely, která omezila účast spolků

Ve stínu rozhodnutí o volebním zákonu vydal Ústavní soud ve stejný čas téměř bez povšimnutí jedno z nejdéle odkládaných rozhodnutí. Téměř po 3,5 letech ÚS zamítl návrh senátorů na zrušení části novely, která omezila účast spolků v řízeních.

posts/hodoninsky_zpravodaj_kolaz.png
9. února 2021

Inzerát „zdarma“? Vše zaplatí nakonec občané

„Pomůžeme místním podnikatelům, dáme jim inzerát v městském zpravodaji zdarma!” ozvalo se v minulých měsících z radnic v Brně–Řečkovicích, Hodoníně a dalších. „Nebude to stát ani korunu navíc,“ doplnili dokonce někteří. Dle mého názoru úplně nepromyšleně.