Brno,_Janáčkovo_divadlo,_park_před_divadlem_(6913)
8. června 2023

Vedení města Brna podá k soudu zrušení památkových zón. Většina budov, včetně Janáčkova divadla, tak může přijít o jakoukoliv formu památkové ochrany.

Administrativní chybou z 80. let ztratilo v roce 2020 zákonnou ochranu zhruba 1400 historických budov. "Jejich opětovné zapsání na památkový seznam by současným tempem trvalo více než 3000 let. V minulém volebním období jsme proto v rámci koalice hledali a prosadili rychlejší řešení, kterým je vyhlášení památkové zóny," říká bývalý pirátský náměstek pro kulturu, Tomáš Koláčný.

94d2405a0ec97ea55d105d9ffa80ba6494c151eb4b990296447b3abe543c723f
20. září 2022

Marek Fišer: Co se povedlo v oblasti kultury a co bychom rádi dokončili

Radní pro kulturu Marek Fišer a pětka naší kandidátky do Zastupitelstva města Brna rekapituluje, co se pod jeho vedením v brněnské kultuře povedlo, i to, co by Piráti v příštím volebním období rádi dokončili.

posts/dotacekultu.jpg
17. ledna 2022

O kulturních dotacích bude rozhodovat již lednové zastupitelstvo

Naši radní dnes doporučili zastupitelstvu schválit dotace pro nezřizovanou kulturu. V devíti dotačních programech a osmi individuálních dotacích letos Brno rozdělí 61 316 000 Kč. Poprvé bude o všech kulturních dotacích rozhodovat již lednové zastupitelstvo.

posts/stass.png
6. prosince 2021

Nová expozice ve vile Stiassni

Práce architekta Ernsta Wiesnera není Brňanům neznámá. Krematorium na Ústředním hřbitově, palác Morava na Malinovského náměstí, vila Stiassni v Pisárkách či kavárna Esplanade na rohu Rooseveltovy a Jezuitské. Příští rok se ho chystá připomenout nová expozice ve vile Stiassni spojená s novou kavárnou. Brněnští radní doporučili zastupitelům, aby pro ni schválili dotaci půl milionu korun.

posts/janacekupdate.png
19. listopadu 2021

Historické budovy Brna se stanou kulturními památkami

V Brně se nachází značné množství staveb, které v minulosti byly považovány za kulturní památky, avšak kulturní památkou nejsou, protože byly do seznamu kulturních památek zapsány opožděně či lidskou chybou.

posts/dotacky.png
27. října 2021

Dotace pro kulturu řešíme transparentně!

Podporujeme významné kulturní akce, které zviditelní Brno coby kulturní metropoli, a to jak na nadregionálním, tak mezinárodním poli. Doteď bylo na jejich realizaci přispíváno prostřednictvím individuálních dotací. To se však brzy změní.

posts/tugenik.png
21. října 2021

Co se to děje ve vilách v Černých polích?

Sejde se norský velvyslanec, radní pro kulturu a zástupci Ministerstva financí...V tomto případě se nejedná o vtip, ale o zahájení architektonického a designového sympozia “Zrození velkoměsta a životní styl dlouhého století”.

posts/pamatkybrno.png
5. října 2021

Na brněnských památkách nám záleží

Program 2022. Tak se jmenuje dotační titul, který 22. září schválili naši radní s cílem motivovat vlastníky architektonicky cenných staveb k opravám. Kvůli pozdnímu zapsání do seznamu kulturních památek není jejich status na stejné úrovni jako jiné kulturní památky, proto je financování jejich rekonstrukcí komplikovanější.

posts/beloruskomara.png
4. října 2021

Brno zaostřilo na běloruské umělce!

Patnáct spisovatelů a spisovatelek se 27. září setkalo na Špilberku s pirátským radním pro oblast kultury Markem Fišerem. Stalo se tak v rámci projektu Zaostřeno na Bělorusko, za kterým stojí Ambasáda nezávislé běloruské kultury.

posts/kulturneprojekty.png
30. září 2021

Kreativní projekty na scénu!

Brněnští radní schválili nový dotační program pro umělce a podnikatele v kulturně-kreativních odvětvích. Budou moci získat jednorázovou podporu na umělecké a vzdělávací projekty{:target="_blank"}.

posts/ehmk.png
28. září 2021

Brno zabojuje o titul Evropského hlavního města kultury

Evropské hlavní město kultury. To je titul, kterým by se již v roce 2028 mohla pyšnit jihomoravská metropole. Brno se připravuje na účast v soutěži, která by do města mohla přivést - kromě uvedeného prestižního titulu - i zvýšený zájem turistů, nové pracovní příležitosti, vylepšení kulturní infrastruktury, a v neposlední řadě také výhru v hodnotě 1,5 milionu eur.

posts/varhany.jpg
20. září 2021

Nové varhany pro Janáčkovo kulturní centrum. Přispět můžete i vy!

Na budoucím Janáčkově kulturním centru se mohou aktivně podílet sami Brňané. Město Brno vyhlásilo sbírku na nové varhany.

posts/jekace.png
16. září 2021

Janáčkovo kulturní centrum bude světové!

Brněnští filharmonici se konečně dočkají nového koncertního sálu. Klíčový projekt pirátského náměstka Tomáše Koláčného jde do totiž do svého finále. Skončila několikaměsíční speciální akustická měření od špičkových expertů japonské firmy Nagata acoustic, která projektovala mimo jiné i novou budovu Labské filharmonie v Hamburku.

posts/dom1.jpg
15. srpna 2021

Pět autorských výstav v Domě umění!

Tři výstavy a dvě venkovní instalace si můžete od začátku srpna prohlédnout v Domě umění a jeho blízkém okolí. Ač je každá jedinečná, jednu věc mají společnou. Jejich zahájení třetího srpna se účastnil také náš radní pro kulturu Marek Fišer.

posts/mapicka.png
5. července 2021

Představujeme nový projekt Kultura Brno

Přinášíme dobrou zprávu pro všechny milovníky kultury. Odbor kultury Magistrátu města Brna, jež má v gesci náš radní Marek Fišer, spouští nový web kultura.brno.cz{:target="_blank"}. Naleznete zde nejen veškeré informace o projektech, které Odbor kultury v našem městě spravuje. Díky nové interaktivní mapě si budete moci třeba ušít na míru vlastní kulturní procházku Brnem.

posts/kulturka.png
29. června 2021

Schválili jsme programové dotace pro brněnskou kulturu

Na Magistrátu města Brna se minulý týden i díky Pirátům schválily programové dotace pro nezřizovanou kulturu na rok 2022. Žadatelé si tak mezi sebou v devíti různých dotačních programech rozdělí celkem 36 milionů korun.

posts/foto0.jpg
22. června 2021

Brněnské zastupitelstvo schválilo participativní rozpočet do škol, memorandum o nové hale a mnoho dalšího

Poslední dny Brno sužují úmorná vedra, naši zastupitelé však s chladnou hlavou stále pokračují ve své práci. Uplynulý týden se nesl ve znamení velkých projektů a podpory našich nejmenších. Pojďte se podívat na to, co se nám podařilo prosadit na dnešním Zastupitelstvu města Brna.

posts/foto2.png
25. května 2021

Vznikne nová Knihovna Milana Kundery

Milan Kundera se vrací do Brna! Tedy alespoň částečně – se svojí manželkou chtějí Moravské zemské knihovně věnovat rozsáhlý archiv jeho prací, který se kromě knih pyšní i jeho kresbami. Tato neocenitelná sbírka byla předmětem i dnešního jednání brněnského zastupitelstva, na němž bylo odhlasováno uzavření memoranda s Moravskou zemskou knihovnou.

posts/zbrojka.png
21. května 2021

První digitální letní kino v Brně

Večery trávené pod širým nebem s kulturním programem má rád snad každý z nás. Nejlépe pak celé léto. Zvláště v době, kdy taková možnost není vůbec běžná a stává se spíše výjimečným zážitkem. I z toho důvodu má vzniknout Letní kino Nová Zbrojovka.

posts/kulturni_centrum_web.jpg
10. května 2021

Komentář Petra Vlasáka: Město Břeclav i krajský pirátský klub podpořily kulturu v Národním plánu obnovy

Zatímco ve většině evropských zemí je plán obnovy po pandemii ústředním tématem politické diskuse, v Česku tomu tak bohužel není. A to přesto, že se jedná až o 178 miliard z EU, o které se ČR může přihlásit přes své připravené projekty pro Evropskou komisi. Soupis programů, které by v ideálním případě měla EU proplatit, však vznikal bez širšího konsensu za zavřenými dveřmi.