Kybernetické centrum JMK chrání všechny krajské nemocnice

Kybernetické centrum JMK chrání všechny krajské nemocnice

Vzpomínáte na událost před rokem, kdy zrovna během startu pandemie Covid-19 do nervózní situace vpadl ještě kybernetický útok na Fakultní nemocnici Bohunice? Útok paralyzoval chod velkého špitálu a úplně zastavil řadu jeho činností: nemocnice přišla například o některá administrativní a ekonomická data nebo o internetový objednávkový systém u dárců krve. Dnes víme, že způsobená škoda překračovala 150 miliónů korun – následky navíc stále nejsou zcela „začištěné“. A to byl jen jeden útok na jednu nemocnici!

Je kybernetické centrum vůbec potřeba?

V roce 2016, když jsme jako Piráti „nastupovali“ na Jihomoravský kraj, stáli jsme u zrodu kybernetického operačního centra. Kraj jej měl tehdy jako jeden z prvních vůbec a jak to u průkopníků bývá, padaly otázky, zda je to vůbec potřeba a zda si nekupujeme jen „drahou hračku“. Dnes, po necelých pěti letech, centrum chrání nejen krajský úřad, jeho účty a data, ale i dalších devatenáct organizací, které kraj zřizuje. Jednoznačně nejdůležitějšími z pohledu ochrany jsou krajské nemocnice a léčebny, což je 9 organizací a Zdravotnická záchranná služba kraje. Právě tyto typy institucí bývají nejčastějšími cíli útoků s jednoduchým záměrem – vyděračským způsobem získat „výpalné“ za slib obnovení provozu.

Kyber-dozor chrání peníze i životy

Každý má dělat to, co umí: zdravotnická zařízení mají léčit, záchranka vozit pacienty, a kybernetičtí bezpečáci chránit. Proto má centrální kybernetické centrum, které je schopné z jednoho místa chránit mnoho desítek organizací a které zaměstnává špičkové odborníky, smysl. Jednak je možné koncentrovat nejlepší ochranné systémy i “mozky” na lidském dohledu, jednak se tím výrazně šetří peníze, neboť v opačném případě by muselo mít každé krajské zařízení svou vlastní kybernetickou ochranu. Kybernetické operační centrum je tak velmi úspěšným počinem, chránícím nejen peníze, ale i zdraví a životy.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

V pondělí 23. října 2023 obdrželi všichni členové komisí informaci, že rada MČ Starý Lískovec všechny své poradní orgány ruší. Jen dva opoziční členové dostali poté informaci, že se znovu stávají členy nově jmenovaných komisí. Z původních osmi zástupců opozice v komisích zůstali pouze dva. Proč k tomuto kroku rada přistoupila, se členové nedozvěděli ani z e-mailu tajemnice, kterým oznamovala zrušení komisí, ani z vyžádané důvodové zprávy.