posts/miskofoto.png
1. prosince 2021

Proč je světelný smog v Brně problém?

V Brně bereme boj s tímto škodlivým fenoménem vážně. Možná si vzpomenete na to, jak jsme na konci COVIDového nočního lockdownu v Technických sítích Brno na téměř čtyři hodiny vypnuli veřejné osvětlení. A chceme zajít ještě dále!

posts/digisalinka.png
6. října 2021

Šalinkarty řešíme digitálně!

Papírovým šalinkartám odzvonilo! Město tak ušetří miliony korun na provozních nákladech a lidé zase spoustu času. Oblíbenou šalinkartu si teď mohou občané zařídit v e-shopu Brno ID. Dlouhodobě se snažíme, aby úroveň brněnské dopravy odpovídala 21. století. Dalším krokem v naší digitální reformě města se proto staly elektronické šalinkarty – ekonomicky i ekologicky efektivnější řešení jízdného v MHD.

posts/michalkomentjpg.jpg
19. srpna 2021

Komentář Michala Marciniszyna: Ochranu dodavatelských řetězců musíme brát vážně

V poslední době jsme byli svědky dvou mimořádně velkých útoků na dodavatelský řetězec. Koncem loňského roku se objevil útok Sunburst cílící na rodinu produktů Orion firmy Solarwinds. V červenci se pak jednalo o útok REvil, jenž napadl produkt VSA firmy Kaseya. Pirátský expert na kyberbezpečnost a kandidát do Poslanecké sněmovny Michal Marciniszyn se proto rozhodl napsat krátký komentář k závažnosti této situace.

posts/ncko.jpg
8. července 2021

Komentář Michala Marciniszyna: Co přinese nové Národní Centrum Kybernetických Operací?

Na jaře letošního roku byla téměř bez povšimnutí přijata důležitá novela zákona o vojenském zpravodajství. Prvním dnem tohoto měsíce novela vstoupila v platnost a zřídila nové Národní Centrum Kybernetických Operací (NCKO). Bohužel nelze říct, že je ideální. Pojďme se proto společně podívat na plusy a mínusy.

posts/titulkaweb.jpg
27. května 2021

Máme výsledky nočního snímkování světelného smogu

Před měsícem se celé Brno ponořilo do tmy. Výpadek proudu? Šetření energií? Nikoli! Zhasli jsme více než 40 tisíc lamp veřejného osvětlení, abychom zjistili, jak se město podílí na světelném znečištění.

posts/datacentrum.jpg
6. května 2021

Záložní datacentrum aneb robustní infrastruktura města

Vytvoření skutečně odolného města schopného odolávat všem katastrofám, způsobených přírodou či člověkem, je běh na dlouhou trať. Skládá se z mnoha opatření na mnoha frontách a jen zběžný popis dalece přesahuje krátký komentář. Rozhodl jsem se vám dnes proto přiblížit jak to je s infrastrukturní částí IT světa.

posts/vrbetice.jpg
22. dubna 2021

Komentář: Vrbětice a kyberbezpečnost

Informace o zapojení GRU do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích jsou velmi závažné a znepokojující. Od nástupu Vladimíra Putina k moci vidíme stále častější využívání metod hybridní války Ruskem. U nás se jedná především o podporu fake news, lépe možná říct fake news servers. Velmi často se také zmiňuje ruská stopa v kyberútocích.

posts/odpadweb.jpg
13. dubna 2021

Budoucnost zpracování odpadu v Brně

Budoucnost patří projektům, které svou inovativností a chytrými řešeními zpracovávají odpad ekologicky, moderně a efektivně. Město by na podobně zaměřené projekty na zpracování plastů mohlo získat dotace z operačních programů Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva životního prostředí. Jak by takové projekty mohli fungovat? Co by přinesly Brnu?

posts/gorkeho.jpg
28. března 2021

Konec rozkopaným ulicím a kácení stromů kvůli kabelům!

Rekonstrukce ulice Gorkého začala na jaře 2018, po roce oprav byla však ulice stále jen rozkopaným staveništěm. A právě tehdy, na jaře roku 2019, došlo v vykácení všech stromů z ulice. Upřímně se přiznám, naštvalo mě to. Nejen vykácení stromů, ale i to, že oprava ulice trvá tak neskutečně dlouho. Uzavírka skončila až na podzim po více než osmnácti měsících. Právě naštvanost z další šíleně dlouhé opravy mě motivovala s tím něco udělat.