posts/wine.jpg
6. ledna 2022

Cena za krajinu 2021!

Na začátku byla vaše myšlenka - podpořit jihomoravskou krajinu v boji s klimatickými změnami pomocí rozvoje krajinných prvků. Úspěšný dotační program již existoval. Jediné, co ještě chybělo, bylo ocenění, kterým bychom vám za tuto práci a inspiraci mnoha dalších poděkovali.

posts/podch.jpg
26. listopadu 2021

Rok u kormidla - Lukáš Dubec

Před rokem jsem jako volební lídr s posádkou Pirátů zakotvil na krajském úřadě. I když jsme se ujali vedení v těžké době, musím říct, že jsme neselhali. Sestavování rozpočtu s velkými výpadky v příjmech a řešení situace s Covid-19 jsme zvládli obzvláště úspěšně. Přes tyto velké překážky jsme pilně pracovali i na věcech, které jsme slíbili našim voličům a následně se k nim zavázali v Programovém prohlášení Rady Jihomoravského kraje.

posts/vever.jpg
25. listopadu 2021

Novinky z Rady Jihomoravského kraje

Ve středu 24. listopadu opět jednala rada Jihomoravského kraje, které se za nás účastní náměstek Lukáš Dubec, radní Jiří Hlavenka a radní Jana Leitnerová. Co přinesla? To se dozvíte v našem krátkém shrnutí!

posts/kraj_web.jpg
11. listopadu 2021

Rok u jihomoravského kormidla!

Dnes je tomu přesně jeden rok od první společné schůze zastupitelstva Jihomoravského kraje po volbách v roce 2020. Aby však těch “poprvé” nebylo málo, tak je to přesně i rok ode dne, kdy Piráti poprvé zasedli v krajském zastupitelstvu, a hned dokonce i ve vedení Jihomoravského kraje. Připravili jsme si proto pro vás ohlédnutí a rekapitulaci naší práce na krajském úřadu v uplynulém roce.

posts/zst.jpg
5. listopadu 2021

Listopadové zastupitelstvo Jihomoravského kraje!

Ve čtvrtek jsme se sešli s ostatními kolegy na pravidelném jednání zastupitelstva Jihomoravského kraje. Na pořadu jednání bylo 91 bodů a v tomto článku naleznete nejdůležitější novinky z krajského úřadu!

posts/janca.png
10. září 2021

Zpříjemníme pobyt seniorům v Sokolnicích!

Areál Domova pro seniory Sokolnice se rozroste o nové pobytové pavilony, které citlivě naváží na památkově chráněný zámecký park. Díky moderním a ekologicky šetrným budovám se významně zpříjemní kvalita každodenního života seniorů.

posts/otevreny_urad_web.jpg
4. července 2021

Piráti otevřeli Jihomoravský kraj a nabídli občanům otevřená data, nový web i přístup do kalendářů

Předvolební sliby jihomoravských Pirátů nezůstaly na papíře - balík závazků k otevřenému a přívětivému úřadu je z velké části splněn. Kraj dnes spustil přehledný web{:target="_blank"} pro občany, zveřejnil rozcestník otevřených dat{:target="_blank"} a zbavil se zbytečných bariér na krajském úřadě v podobě turniketů. Pirátští uvolnění zastupitelé a zastupitelky zároveň zveřejnili své pracovní kalendáře na svých webových profilech.

posts/strategie_jic.png
2. června 2021

Kraj představil strategii pro jižní Moravu do roku 2030

Jak by měl vypadat Jihomoravský kraj v roce 2030? I na to se snaží odpovědět čerstvě schválená Strategie rozvoje Jihomoravského kraje 2021+. Koncepční dokument navrhuje vize, strategie, cíle i dílčí prostředky k jejich naplnění v šesti prioritních osách. Těmi jsou "Vzdělávání, sport a mimoškolní zájmové aktivity", "Zdravotnictví a sociální oblast", "Dopravní infrastruktura", Životní prostředí, technická infrastruktura", "Konkurenceschopnost, podnikání, inovace a výzkum" a "Cestovní ruch a kultura, veřejná správa, občanská vybavenost a bezpečnost".

posts/likos_klastr_web.jpg
13. května 2021

Komentář Lukáše Dubce: Zvedneme téma životního prostředí díky společenství firem, škol a odborných organizací

Jihomoravský kraj má jako jednu ze svých priorit podporu osvěty a vzdělávání v oblasti životního prostředí. Dlouhou dobu byly primárními prostředky k naplňování těchto cílů vzdělávací programy ekologických organizací a dílčí aktivity školských zařízení.

posts/web_zastupitelstvo_jmk.jpg
29. dubna 2021

Jihomoravské zastupitelstvo v dubnu odsouhlasilo dotace pro vodu, péči i malé prodejny

Dubnové zastupitelstvo nabídlo velké množství atraktivních témat. Pod mnohými jsou podepsáni pirátští zastupitelé a zastupitelky. Vedle mediálně vděčných bodů dotací do životního prostředí a sociální oblasti bychom chtěli vypíchnout i srdcovku Petra Springinsfelda v podobě změny jednacího řádu. Ten nyní umožňuje jednání distanční formou.

posts/zemedelstvi_holomcik_dubec_web.jpg
19. dubna 2021

Vize pro české zemědělství: podpora pestrého zemědělství, udržitelného hospodaření a užší spolupráce státu a zemědělců

Jihomoravští Piráti mají aktuálně dvojitou páku pro proměnu regionálního zemědělství. Kromě náměstka pro životní prostředí Lukáše Dubce{:target="_blank"} jej v Poslanecké sněmovně zastupuje Radek Holomčík{:target="_blank"}, který je zároveň místopředsedou Zemědělského výboru PSP.

posts/web_voda_mokrad.jpg
12. dubna 2021

Lukáš Dubec: Jižní Morava má funkční recept na boj proti suchu

Díky několika posledním horkým létům si většina z nás začala uvědomovat, že změna klimatu je reálným problémem nejen kdesi ve vzdálených zemích. Klepe neodbytně na dveře i u nás. Zejména na jižní Moravě se posledních pár let potýkáme s řadou problémů, které s sebou klimatická změna přináší. Dokonce jsme se dostali do fáze, kdy je pro řadu obyvatel v menších obcích voda z kohoutku v letním období luxusem. Právě nedostatek vody nás zasahuje nejvíc. Dříve či později hrozí, že Jihomoravský kraj by v případě nečinnosti mohl prostě zůstat “na suchu”.

posts/rozhovor_dubec.jpg
7. dubna 2021

Rozhovor s Lukášem Dubcem: Zadržení vody v krajině je pro nás prioritou, podpoříme další projekty

První kolo dotačního programu boje proti suchu je za námi. Dorazil i velký počet žádostí ze Znojemska. Další obce se stále mohou zapojit do druhého kola, termín podání žádostí je do 6. srpna 2021. Více informací naleznou obce na tomto odkazu{:target="_blank"}.

posts/participace_debata.jpg
30. března 2021

Jihomoravský kraj zapojí své obyvatele do rozhodování

Dostanou opět příležitost rozhodovat o části peněz z krajského rozpočtu občané jižní Moravy? Co je pro zavádění participativních prvků ve správě kraje nejdůležitější a kde je možné se inspirovat? Tématem participativního plánování se zabýval workshop, který se konal na krajském úřadě JMK za účasti členů rady, včetně náměstka pro participaci Lukáše Dubce. Seminář vedl mezinárodní expert na participativní plánování a e-participaci Tomáš Rákos.