posts/brnoidcover2.png
25. listopadu 2021

Šetříme, zrychlujeme, digitalizujeme!

Po měsících příprav byl připojen na e-shopu městských služeb brnoid.cz nový modul - hvězdárna. Brno iD tak opět zrychlí a usnadní nákup služeb města Brna z domova. V nabídce jsou tak na jednom místě k dispozici šalinkarty, vstupenky do zoo či podpora veřejné zeleně. Zcela nově si najdou v eshopu své i zájemci o vesmír a kosmické záležitosti - mohou si totiž pořídit online nejen vstupenky, ale také dárkové poukazy do brněnské hvězdárny a planetária..

posts/cyberko.png
8. listopadu 2021

Kybernetický prostor Brna ochráníme!

S rostoucí mírou digitalizace je třeba dbát na bezpečnost zpracovávaných dat, protože je s tím spojeno i vyšší riziko kybernetických útoků. Jejich cílem se v poslední době stávají nejen úřady, ale třeba i nemocnice a další strategické instituce. Ve snaze těmto kybernetickým hrozbám a útokům předcházet, rozhodli jsme se posílit své kapacity v oblasti kybernetické bezpečnosti.

posts/digisalinka.png
6. října 2021

Šalinkarty řešíme digitálně!

Papírovým šalinkartám odzvonilo! Město tak ušetří miliony korun na provozních nákladech a lidé zase spoustu času. Oblíbenou šalinkartu si teď mohou občané zařídit v e-shopu Brno ID. Dlouhodobě se snažíme, aby úroveň brněnské dopravy odpovídala 21. století. Dalším krokem v naší digitální reformě města se proto staly elektronické šalinkarty – ekonomicky i ekologicky efektivnější řešení jízdného v MHD.

posts/webwebweb.png
23. září 2021

Brno bude mít nový přehlednější web!

Za 11 let od vzniku současného webu města se internet změnil k nepoznání a web tak přestává vyhovovat potřebám Brňanů i města. Rozhodli jsme se, že si hlavní stránka města zaslouží pořádnou změnu. Jeho nová verze bude přehlednější a přizpůsobena dnešnímu internetovému prostředí. Projekt patří pod Odbor městské informatiky, který vede náš pirátský zastupitel Ondřej Kotas.

posts/pchry.png
7. září 2021

Brno na špici v počítačových hrách! Podpoříme Mistrovství ČR v Brně.

Počítačové hry stále více získávají na oblibě a nejedná se jen o pouhý koníček dětí a dospívajících. Z esportu se dokonce stává disciplína, která se možná v blízké budoucnosti objeví i na olympiádě. Již dnes se ve hraní počítačových her pořádají soutěže a už v listopadu může Brno opět hostit největší esportovou soutěž v České republice. Herní týmy a hráči se zde utkají o titul Mistra ČR v rámci sportovního veletrhu Life!.

posts/miniwebisky.png
3. září 2021

Brněnské tématické miniweby budou přehlednější!

Jak se zorientovat v obecním bydlení? Jak pomoci snížit do roku 2030 emise CO2 o 40%? A jak vypadá územní plánování města? I na tyto otázky odpovídají městské miniweby, které propagují brněnské projekty, zajímavosti a aktivity. Nyní dostanou i nový kabát. Brněnští radní rozhodli{:target="_blank"}, že se o jejich tvorbu a rozvoj začne starat společnost Asseco Central Europe.

posts/zpravaweb.jpg
10. června 2021

Město v datech a číslech. Brno vydalo aktuální zprávu o stavu města.

Jak vysoká je v Brně nezaměstnanost? Zhoršuje se dopravní situace v centru? Co dělá město pro zlepšení životního prostředí? Snížila se za minulý rok kriminalita? Odpovědi na tyto i další otázky se dozvíte v aktuální Zprávě o stavu města.

posts/dopravajedno.png
23. května 2021

Životní cyklus dopravních omezení digitálně

„Hyperloop do Prahy? Brněnské metro? Zatím ne.” To jsou známé slogany Kopeme za Brno, se kterými se můžeme setkat každý den při dopravních omezeních. Málokdo už ale ví, jak dlouho tato opatření budou trvat, jaká je nejlepší objízdná trasa a jaké uzavírky se teprve připravují. Proto jsme se v rámci Odboru městské informatiky rozhodli zřídit centrální web zvláštního užívání komunikace (ZUK).

posts/brnowebfoto.jpg
28. dubna 2021

Nový web města - spolehlivější, rychlejší a přehlednější

Brno se již brzy dočká nového webu. Radní dnes na svém zasedání schválili smlouvy na vytvoření a provoz nové platformy pro weby města. Nová platforma přinese větší spolehlivost, menší chybovost a rychlejší odezvu veřejné i administrační části platformy. Je to další velký krok, který posune Brno blíže k moderní metropoli 21. století.

posts/digitalni_mapa.png
16. března 2021

Příběh Digitální mapy Brna

Mít kdykoliv a bez omezení k dispozici soubor velmi podrobných map města už není jen výsadou expertů a firem. Digitální mapu Brna využijí jak odborníci, tak i laici. Nově je dostupná i aplikace “Příběh Digitální mapy Brna”, která vysvětluje, jak celý projekt vznikl a co všechno v něm lze najít.

posts/vzdelavani_hlavenka.png
20. září 2020

Jiří Hlavenka: Na odpapírování kraje jsme připravení. Stačí nás na to pustit!

Věděli jste, že Jihomoravský kraj utrácí ročně 4 milióny korun jen za tonery do tiskáren? Že potiskuje mnoho miliónů listů papírů ročně, které následně přičinliví úředníci vloží do šanonů, šanony uzavřou, ty odnesou do archívu, kde už se na ně nikdo nikdy nepodívá? Že skoro celé patro – ve kterém by mohlo pracovat mnoho desítek lidí – budovy krajského úřadu je vyhrazeno pouze pro archív, pro sklad papíru, které už nikdy nebudou nikomu k potřebě? Že toto někdo – tedy my všichni – platíme ze svých daní?

posts/Ondra_web.jpg
7. března 2019

Ondřej Kotas pro Brněnský metropolitan

Být zastupitelem znamená, že se člověk neustále setkává s obrovským množstvím dokumentů na papíře, případně s jejich elektronickými kopiemi oscanovanými z vytisknutého materiálu, který vznikl na počítači.

posts/Ivo_clanek.jpg
15. září 2017

Proč​ ​stát​ ​nevyužívá​ ​moderní​ ​technologie?

Když jsem zjistil, ​že tento týden začíná první celostátní průzkum dopravního chování - „Česko v pohybu“, očekával jsem, ​že bude proveden dnes dostupnými technologickými prostředky. Mýlil jsem se. Průzkum budou provádět dotazníkovou metodou pomocí sčítacích komisařů. Do průzkumu byl zařazen vzorek [čtyřiceti tisíc náhodně vybraných českých domácností(https://ekonomika.idnes.cz/doprava-pruzkum-chovani-ministr-tok-dvu-/eko-doprava.aspx?c=A170912_160039_eko-doprava_ane){:target="_blank"}. Průzkum bude stát 13,7 milionu Kč.