posts/vever.jpg
25. listopadu 2021

Novinky z Rady Jihomoravského kraje

Ve středu 24. listopadu opět jednala rada Jihomoravského kraje, které se za nás účastní náměstek Lukáš Dubec, radní Jiří Hlavenka a radní Jana Leitnerová. Co přinesla? To se dozvíte v našem krátkém shrnutí!

posts/janca.png
10. září 2021

Zpříjemníme pobyt seniorům v Sokolnicích!

Areál Domova pro seniory Sokolnice se rozroste o nové pobytové pavilony, které citlivě naváží na památkově chráněný zámecký park. Díky moderním a ekologicky šetrným budovám se významně zpříjemní kvalita každodenního života seniorů.

posts/janaradekmin.jpg
7. července 2021

Rozhovor s lídry Jihomoravského kraje Radkem Holomčíkem a Janou Krutákovou

V Jihomoravském kraji jsme vyzpovídali kandidáty Janu Krutákovú a Radka Holomčíka, kteří kromě lásky k Jižní Moravě mají společné i členství v zemědělském výboru Poslanecké sněmovny.

posts/tornado.jpg
25. června 2021

Tornádo na jižní Moravě spustilo vlnu solidarity, zapojte se i vy!

Desítky minut ničivého tornáda zpustošily několik obcí na Hodonínsku a Břeclavsku. Tisíce lidí přišly o střechu nad hlavou, klienti hodonínského domova pro seniory S-centrum a několika ubytoven museli být evakuováni. Okamžitě po zveřejnění prvních snímků z místa se spontánně začaly ozývat lidé z Česka i zahraničí s nabídkou pomoci.

posts/klub_web.png
24. června 2021

Zastupitelstvo JMK narovnalo platy sociálním pracovníkům, podpořilo nadané studenty i ocenilo nálezce pokladu

Jihomoravští zastupitelé před létem pořádně uklidili: na svém červnovém zasedání zvládli narovnat platy v sociální oblasti, ocenit šikovné studenty a jejich projekty nebo podpořit vzdělávací organizace, které pro covidovém roce začínají znovu připravovat pestrý program pro širokou veřejnost.

posts/vyberove_rizeni.jpg
25. května 2021

Představujeme členy dozorčích rad v jihomoravských krajských firmách: místo “trafik” odbornost a otevřenost

Na post v dozorčí radě firem nebo podniků s majetkovou účastí obcí nebo krajů se stále často díváme skrz prsty. Existuje ale i jiný přístup.

posts/web_zastupitelstvo_jmk.jpg
29. dubna 2021

Jihomoravské zastupitelstvo v dubnu odsouhlasilo dotace pro vodu, péči i malé prodejny

Dubnové zastupitelstvo nabídlo velké množství atraktivních témat. Pod mnohými jsou podepsáni pirátští zastupitelé a zastupitelky. Vedle mediálně vděčných bodů dotací do životního prostředí a sociální oblasti bychom chtěli vypíchnout i srdcovku Petra Springinsfelda v podobě změny jednacího řádu. Ten nyní umožňuje jednání distanční formou.

posts/veda_vyzkum.jpg
21. dubna 2021

Jižní Morava je na technologické špici a konkuruje nejvyspělejším evropským regionům

Jižní Morava - to už dávno nejsou jen vinice, folklór a jednoduchá tovární výroba. Jihomoravský kraj potvrzuje své místo mezi nejvyspělejšími evropskými regiony díky pokročilým technologiím a největší koncentrací firem, které investují do výzkumu a vývoje. Právě ty jsou hnacím motorem znalostní ekonomiky a inovací, které si kraj chce hýčkat i do budoucna.

posts/web_voda_mokrad.jpg
12. dubna 2021

Lukáš Dubec: Jižní Morava má funkční recept na boj proti suchu

Díky několika posledním horkým létům si většina z nás začala uvědomovat, že změna klimatu je reálným problémem nejen kdesi ve vzdálených zemích. Klepe neodbytně na dveře i u nás. Zejména na jižní Moravě se posledních pár let potýkáme s řadou problémů, které s sebou klimatická změna přináší. Dokonce jsme se dostali do fáze, kdy je pro řadu obyvatel v menších obcích voda z kohoutku v letním období luxusem. Právě nedostatek vody nás zasahuje nejvíc. Dříve či později hrozí, že Jihomoravský kraj by v případě nečinnosti mohl prostě zůstat “na suchu”.

posts/rozhovor_ivo_vasicek_vlak.jpg
9. dubna 2021

Rozhovor s Ivo Vašíčkem: Jak se pečou jízdní řády v Jihomoravském kraji

Mnozí z nás využívají vlakovou nebo autobusovou dopravu na výlety, někteří pro každodenní cesty do práce. Věděli jste ale, že příprava jízdních řádů veřejné dopravy zabere prakticky celý rok? Co v Jihomoravském kraji z hlediska regionální dopravy funguje dobře a kde je příležitost ke zlepšení? Na všetečné otázky nám odpověděl předseda finančního výboru JMK, Ivo Vašíček.

posts/vesnice_obchod.jpg
6. dubna 2021

Kraj vyčlenil na záchranu venkovských prodejen bezmála 4 miliony

Malé obce do 750 obyvatel dostanou vzpruhu pro své prodejny základních potřeb. Rada JMK dnes odsouhlasila poskytnutí dotace téměř stovce z nich. Původní rozpočet titulu ve výši 3 milionů korun byl ještě o necělý milion navýšen díky přesunutí financí ze zrušené akce Vesnice roku 2021.

posts/participace_debata.jpg
30. března 2021

Jihomoravský kraj zapojí své obyvatele do rozhodování

Dostanou opět příležitost rozhodovat o části peněz z krajského rozpočtu občané jižní Moravy? Co je pro zavádění participativních prvků ve správě kraje nejdůležitější a kde je možné se inspirovat? Tématem participativního plánování se zabýval workshop, který se konal na krajském úřadě JMK za účasti členů rady, včetně náměstka pro participaci Lukáše Dubce. Seminář vedl mezinárodní expert na participativní plánování a e-participaci Tomáš Rákos.

posts/silnice_zimni.jpg
31. ledna 2021

Kraji hrozí, že spekulanti zruinují rozpočet kvůli pozemkům pod silnicemi

Kořeny problému sahají do roku 2001. Na nově vzniklé kraje totiž stát převedl silnice II. a III.třídy. Bohužel se jednalo o tak trochu “danajský dar”. V důsledku špatného provedení majetkových restitucí v devadesátých letech totiž zároveň stát vrátil lidem i ty pozemky, na kterých ale za čtyřicet let vznikly silnice nebo právě letiště. Tato půda se v posledních letech stává objektem zájmu spekulantů, kteří na první pohled bezcenné pozemky vykupují a žádají po kraji nájem.

posts/svarovska_alej_mrak.jpg
28. ledna 2021

Piráti mají řešení pro Svárovskou alej

Pro Svárovskou alej svítá naděje. Zastupitelský klub jihomoravských Pirátů nalezl možné řešení úpravy silnice. Ta by v úseku stromořadí vedla odklonem nad severní částí aleje. Přestože nyní krajský úřad zrušil stavební povolení pro formální nedostatky, Piráti mají za to, že bude možné využít již schválenou dotaci ve výši 80 milionu korun na rekonstrukci a současně ponechat stromořadí bez výrazného zásahu.

posts/komise_web.png
14. ledna 2021

Jak vybíráme členy a členky komisí na kraji? Transparentně, samozřejmě!

Maximální transparentnost je to, na čem jsme jako Piráti vyrostli. Každý se nám může „kouknout do kuchyně“ skrze Pirátské fórum, protože děláme veřejně v podstatě vše. A dobrých návyků se nehodláme zbavovat. Díky tomu, že jsme se na podzim dostali do vedení Jihomoravského kraje, došlo i na obsazení Komisí Rady JMK.

posts/bvv.jpg
13. ledna 2021

Brno spustilo na výstavišti první vysokokapacitní očkovací centrum v ČR

Od pondělí je na brněnském výstavišti v zátěžovém provozu první velkokapacitní očkovací centrum v České republice. V současnosti se zde očkují pouze zdravotníci a příslušníci dalších složek integrovaného záchranného systému. Od 15. ledna se budou moci k očkování přihlašovat naši spoluobčané, kteří jsou starší 80 let.

posts/kraj_web.jpg
13. ledna 2021

Otevřené výběrové řízení: hledáme členy orgánů organizací s majetkovou účastí JMK

Zastupitelský klub Pirátů při Zastupitelstvu Jihomoravského kraje vypisuje výběrové řízení na členy orgánů organizací s majetkovou účastí Jihomoravského kraje{:target="_blank"}(dále jen „Organizace“)

posts/leitnerova_grolich_brifink_mini.jpg
7. ledna 2021

Kraj začne očkovat klienty a zaměstnance domovů seniorů

Domovy seniorů v Jihomoravském kraji se připravují na start rozsáhlého očkování svých klientů a zaměstnanců. Kraj zaznamenal přes 3,5 tisíce seniorů a 2 tisíce pracovníků těchto domovů, kteří projevili o vakcinu proti Covid-19 zájem. V rámci fakultních nemocnic proto vznikají mobilní týmy, které by měly od příštího týdne jezdit na jednotlivá místa očkování. Jeden mobilní tým by měl během dne proočkovat řádově desítky lidí.

posts/vracov_radnice_wiki.jpg
5. ledna 2021

Kraje škrtají, ve Vracově si zastupitelé zvyšují odměny

Na prosincovém zasedání zastupitelstva města Vracov se zastupitelé rozhodli zvýšit si měsíční odměny, a to poměrně razantním způsobem. Místostarosta si polepší o více než 50 % (z 11 500 na 17 500 Kč), členové rady o více než 40 % (z 4 200 Kč na 6 000 Kč), předsedové výborů a komisí o 25 % (z 2 400 Kč na 3 000 Kč). Reálný růst mezd v roce 2020{:target="_blank"} byl přitom pouhých 0,3 %. V době, kdy řada lidí má vlivem rozhodnutí státu existenční potíže, vyznívá přinejmenším nevkusně, když si politici ze státního takto přidávají. Není to navíc poprvé, co si zastupitelé odměny v tomto volebním období zvyšují.

posts/tibet-vlajka.jpg
11. března 2019

I díky Pirátům budou na radnicích vlát tibetské vlajky

Brněnský magistrát, radnice v Králově Poli, Znojmo či Boskovice. Všude tam už vlají, nebo tento víkend vlát budou, tibetské vlajky.