posts/klrt.jpeg
21. února 2022

Rozhovor s Markem Lahodou

O tom, že se Marek Lahoda stal našim lídrem do komunálních voleb v Brně, jsme vám už psali. Ne všichni však Marka znáte, a proto jsme na něm nenechali nit suchou!Proč šel vlastně do politiky? Co jsou Markovy priority do nadcházejících voleb? Na jakou pirátskou práci chce navázat? Co dělá ve volném čase? A jaký je jeho oblíbený seriál?

posts/ML.jpg
19. ledna 2022

Lídrem brněnských Pirátů do komunálních voleb se stal Marek Lahoda!

Po čtyřech dnech hlasování v primárních volbách Piráti znají svou jedničku do podzimních komunálních voleb v Brně. Novým lídrem kandidátky byl zvolen pirátský expert na dopravu a životní prostředí Marek Lahoda.

posts/piratidoprava.jpg
29. září 2021

Moderní město potřebuje moderní dopravu

Udržitelnost a bezpečnost dopravy je jednou z našich hlavních priorit. Chceme zajistit bezpečnou infrastrukturu pro všechny skupiny obyvatel, ať už se dopravují autem, na kole či pěšky.

posts/marakoment.jpg
23. dubna 2021

Marek Fišer: Nejen kulturou je radní pro kulturu živ. Téma dopravy je brněnský evergreen.

Nejen kulturou je radní pro kulturu živ. Téma dopravy je brněnský evergreen. Piráti jí v Brně sice nevelí, ale občas se nám některou z našich priorit přeci jen prosadit podaří. Jednou z nich je větší ekologičnost a příznivější prostředí pro chodce a cyklisty.

posts/rozhovor_ivo_vasicek_vlak.jpg
9. dubna 2021

Rozhovor s Ivo Vašíčkem: Jak se pečou jízdní řády v Jihomoravském kraji

Mnozí z nás využívají vlakovou nebo autobusovou dopravu na výlety, někteří pro každodenní cesty do práce. Věděli jste ale, že příprava jízdních řádů veřejné dopravy zabere prakticky celý rok? Co v Jihomoravském kraji z hlediska regionální dopravy funguje dobře a kde je příležitost ke zlepšení? Na všetečné otázky nám odpověděl předseda finančního výboru JMK, Ivo Vašíček.

posts/dpnk_data.jpg
8. března 2021

Kudy jezdí cyklisté nejčastěji? Máme odpověď!

Z iniciativy Marka Lahody, místopředsedy Komise dopravy, vznikla aplikace, díky níž Brno ví, kudy cyklisté jezdí nejčastěji. Aplikace využívá anonymní lokalizační data získaná vždy za měsíc květen v letech 2018–2020. V současnosti jsou tak známy relativní počty průjezdů na kole v jednotlivých ulicích a částech města. Data budou sloužit pracovníkům MMB a členům cykloskupin jako důležitý materiál při rozhodování o nových cykloopatřeních v Brně.

posts/dpmb.png
24. února 2021

Dopravní podnik ušetří 100 milionů na trolejbusech

Na konci ledna 2021 Dopravní podnik města Brna podepsal rámcovou smlouvu na dodávku až 40 kloubových trolejbusů. Prvních dvacet vozů má být dodáno do konce ledna 2022, stejný počet je možné později doobjednat. Předpokládaná cena celého kontraktu byla původně 580 milionů korun, ale díky novým pravidlům se podařilo vozidla vysoutěžit o 100 milionů levněji.

posts/brno_nadzemka_crop.jpg
2. srpna 2018

Brno nadzemkou – Ondřej Kotas představuje projekt brněnské nadzemní dráhy

Vzhledem k rozhodnutí vlády o přesunu nádraží k řece je Brno postaveno před otázku rozšíření dopravní infrastruktury jižním směrem. Receptem měla být stavba SJKD (severojižního kolejového diametru), kterou však vláda odsunula až po zprovoznění nového nádraží. Do té doby by se ale Brno potýkalo s velkým množstvím cestujících přesouvajících se mezi novým a starým nádražím, kde minimálně ze začátku zůstane přestupní uzel MHD.

posts/Ivo_clanek.jpg
15. září 2017

Proč​ ​stát​ ​nevyužívá​ ​moderní​ ​technologie?

Když jsem zjistil, ​že tento týden začíná první celostátní průzkum dopravního chování - „Česko v pohybu“, očekával jsem, ​že bude proveden dnes dostupnými technologickými prostředky. Mýlil jsem se. Průzkum budou provádět dotazníkovou metodou pomocí sčítacích komisařů. Do průzkumu byl zařazen vzorek [čtyřiceti tisíc náhodně vybraných českých domácností(https://ekonomika.idnes.cz/doprava-pruzkum-chovani-ministr-tok-dvu-/eko-doprava.aspx?c=A170912_160039_eko-doprava_ane){:target="_blank"}. Průzkum bude stát 13,7 milionu Kč.