94d2405a0ec97ea55d105d9ffa80ba6494c151eb4b990296447b3abe543c723f
20. září 2022

Marek Fišer: Co se povedlo v oblasti kultury a co bychom rádi dokončili

Radní pro kulturu Marek Fišer a pětka naší kandidátky do Zastupitelstva města Brna rekapituluje, co se pod jeho vedením v brněnské kultuře povedlo, i to, co by Piráti v příštím volebním období rádi dokončili.

posts/kominek.jpeg
23. března 2022

Radní Fišer - Pocitovou mapu vyplnilo přes tisíc Brňanů

Tým kandidatury na Evropské hlavní město kultury 2028 si pro novináře a Brňany připravil speciální tiskovou konferenci. V pondělí se všichni sešli na břehu řeky Svratky v Komíně a odhalili výsledky pocitové mapy města Brna. Slunným odpolednem všechny provedl moderátor Aleš Zbořil. O kulturní program se v první jarní den postarala kapela Květy.

posts/dotacekultu.jpg
17. ledna 2022

O kulturních dotacích bude rozhodovat již lednové zastupitelstvo

Naši radní dnes doporučili zastupitelstvu schválit dotace pro nezřizovanou kulturu. V devíti dotačních programech a osmi individuálních dotacích letos Brno rozdělí 61 316 000 Kč. Poprvé bude o všech kulturních dotacích rozhodovat již lednové zastupitelstvo.

posts/stass.png
6. prosince 2021

Nová expozice ve vile Stiassni

Práce architekta Ernsta Wiesnera není Brňanům neznámá. Krematorium na Ústředním hřbitově, palác Morava na Malinovského náměstí, vila Stiassni v Pisárkách či kavárna Esplanade na rohu Rooseveltovy a Jezuitské. Příští rok se ho chystá připomenout nová expozice ve vile Stiassni spojená s novou kavárnou. Brněnští radní doporučili zastupitelům, aby pro ni schválili dotaci půl milionu korun.

posts/dotacky.png
27. října 2021

Dotace pro kulturu řešíme transparentně!

Podporujeme významné kulturní akce, které zviditelní Brno coby kulturní metropoli, a to jak na nadregionálním, tak mezinárodním poli. Doteď bylo na jejich realizaci přispíváno prostřednictvím individuálních dotací. To se však brzy změní.

posts/tugenik.png
21. října 2021

Co se to děje ve vilách v Černých polích?

Sejde se norský velvyslanec, radní pro kulturu a zástupci Ministerstva financí...V tomto případě se nejedná o vtip, ale o zahájení architektonického a designového sympozia “Zrození velkoměsta a životní styl dlouhého století”.

posts/pamatkybrno.png
5. října 2021

Na brněnských památkách nám záleží

Program 2022. Tak se jmenuje dotační titul, který 22. září schválili naši radní s cílem motivovat vlastníky architektonicky cenných staveb k opravám. Kvůli pozdnímu zapsání do seznamu kulturních památek není jejich status na stejné úrovni jako jiné kulturní památky, proto je financování jejich rekonstrukcí komplikovanější.

posts/beloruskomara.png
4. října 2021

Brno zaostřilo na běloruské umělce!

Patnáct spisovatelů a spisovatelek se 27. září setkalo na Špilberku s pirátským radním pro oblast kultury Markem Fišerem. Stalo se tak v rámci projektu Zaostřeno na Bělorusko, za kterým stojí Ambasáda nezávislé běloruské kultury.

posts/ehmk.png
28. září 2021

Brno zabojuje o titul Evropského hlavního města kultury

Evropské hlavní město kultury. To je titul, kterým by se již v roce 2028 mohla pyšnit jihomoravská metropole. Brno se připravuje na účast v soutěži, která by do města mohla přivést - kromě uvedeného prestižního titulu - i zvýšený zájem turistů, nové pracovní příležitosti, vylepšení kulturní infrastruktury, a v neposlední řadě také výhru v hodnotě 1,5 milionu eur.

posts/varhany.jpg
20. září 2021

Nové varhany pro Janáčkovo kulturní centrum. Přispět můžete i vy!

Na budoucím Janáčkově kulturním centru se mohou aktivně podílet sami Brňané. Město Brno vyhlásilo sbírku na nové varhany.

posts/pchry.png
7. září 2021

Brno na špici v počítačových hrách! Podpoříme Mistrovství ČR v Brně.

Počítačové hry stále více získávají na oblibě a nejedná se jen o pouhý koníček dětí a dospívajících. Z esportu se dokonce stává disciplína, která se možná v blízké budoucnosti objeví i na olympiádě. Již dnes se ve hraní počítačových her pořádají soutěže a už v listopadu může Brno opět hostit největší esportovou soutěž v České republice. Herní týmy a hráči se zde utkají o titul Mistra ČR v rámci sportovního veletrhu Life!.

posts/dom1.jpg
15. srpna 2021

Pět autorských výstav v Domě umění!

Tři výstavy a dvě venkovní instalace si můžete od začátku srpna prohlédnout v Domě umění a jeho blízkém okolí. Ač je každá jedinečná, jednu věc mají společnou. Jejich zahájení třetího srpna se účastnil také náš radní pro kulturu Marek Fišer.

posts/mapicka.png
5. července 2021

Představujeme nový projekt Kultura Brno

Přinášíme dobrou zprávu pro všechny milovníky kultury. Odbor kultury Magistrátu města Brna, jež má v gesci náš radní Marek Fišer, spouští nový web kultura.brno.cz{:target="_blank"}. Naleznete zde nejen veškeré informace o projektech, které Odbor kultury v našem městě spravuje. Díky nové interaktivní mapě si budete moci třeba ušít na míru vlastní kulturní procházku Brnem.

posts/kulturka.png
29. června 2021

Schválili jsme programové dotace pro brněnskou kulturu

Na Magistrátu města Brna se minulý týden i díky Pirátům schválily programové dotace pro nezřizovanou kulturu na rok 2022. Žadatelé si tak mezi sebou v devíti různých dotačních programech rozdělí celkem 36 milionů korun.

posts/foto0.jpg
22. června 2021

Brněnské zastupitelstvo schválilo participativní rozpočet do škol, memorandum o nové hale a mnoho dalšího

Poslední dny Brno sužují úmorná vedra, naši zastupitelé však s chladnou hlavou stále pokračují ve své práci. Uplynulý týden se nesl ve znamení velkých projektů a podpory našich nejmenších. Pojďte se podívat na to, co se nám podařilo prosadit na dnešním Zastupitelstvu města Brna.

posts/foto2.png
25. května 2021

Vznikne nová Knihovna Milana Kundery

Milan Kundera se vrací do Brna! Tedy alespoň částečně – se svojí manželkou chtějí Moravské zemské knihovně věnovat rozsáhlý archiv jeho prací, který se kromě knih pyšní i jeho kresbami. Tato neocenitelná sbírka byla předmětem i dnešního jednání brněnského zastupitelstva, na němž bylo odhlasováno uzavření memoranda s Moravskou zemskou knihovnou.

posts/zbrojka.png
21. května 2021

První digitální letní kino v Brně

Večery trávené pod širým nebem s kulturním programem má rád snad každý z nás. Nejlépe pak celé léto. Zvláště v době, kdy taková možnost není vůbec běžná a stává se spíše výjimečným zážitkem. I z toho důvodu má vzniknout Letní kino Nová Zbrojovka.

posts/marabit.jpg
15. května 2021

Marek Fišer: Interkulturní pracovníci šetří městu peníze

Město Brno získalo nedávno další významné ocenění v sociální oblasti. Projekt interkulturních pracovníků se ocitl mezi 15 nejlepšími projekty v mezinárodní ceně SozialMarie{:target="_blank"}. Téma integrace cizinců je přitom jedním z těch, které jsou často opředeny kontroverzí a předsudky. Co město v této oblasti dělá a proč je to důležité? Přinášíme vám obsáhlý a otevřený rozhovor s naším radním pro kulturu Markem Fišerem{:target="_blank"}, který je v brněnském zastupitelstvu zároveň předsedou výboru pro národnostní menšiny i poradního orgánu Rady města Brna pro integraci cizinců.

posts/foto0.jpg
12. května 2021

Aktuality z Rady města Brna: kultura v létě, architektonický návrh podoby náměstí Míru, ale i studie městského prostředí v době pandemie

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších bodů, které dnes projednávala Rada města Brna. O mnohá témata se zasadili naši radní, kteří již nyní pracují na podkladech pro následující schůzi.

posts/marakoment.jpg
23. dubna 2021

Marek Fišer: Nejen kulturou je radní pro kulturu živ. Téma dopravy je brněnský evergreen.

Nejen kulturou je radní pro kulturu živ. Téma dopravy je brněnský evergreen. Piráti jí v Brně sice nevelí, ale občas se nám některou z našich priorit přeci jen prosadit podaří. Jednou z nich je větší ekologičnost a příznivější prostředí pro chodce a cyklisty.