O kulturních dotacích bude rozhodovat již lednové zastupitelstvo

O kulturních dotacích bude rozhodovat již lednové zastupitelstvo

Naši radní dnes doporučili zastupitelstvu schválit dotace pro nezřizovanou kulturu. V devíti dotačních programech a osmi individuálních dotacích letos Brno rozdělí 61 316 000 Kč. Poprvé bude o všech kulturních dotacích rozhodovat již lednové zastupitelstvo.

V programových dotacích podpoříme stejně jako loni devět uměleckých oblastí: audiovizi, divadlo, performance a cirkus, umělecká řemesla a lidové tradice, hudbu, celoroční činnosti hudebních klubů, kulturně-vzdělávací a zájmové činnosti, literaturu, tanec, výtvarné umění, a fotografii, design a architekturu.

„Mezi těmi podpořenými individuálně nebudou chybět stálice na brněnském kulturním nebi jako je Měsíc autorského čtení nebo JazzFestBrno. Pro příští rok jsme nicméně s organizátory i kolegy na radě již dohodnuti, že individuální dotace rovněž nahradíme dotačním programem, pro zajištění větší transparentnosti,“ uvedl náš radní pro oblast kultury Marek Fišer{:target="_blank"}.

Odbor kultury pod jeho vedením stihl letos městské radě připravit podklady pro programové dotace v rekordně krátkém čase. Vůbec poprvé tak budou zastupitelé hlasovat o dotacích pro nezřizovanou kulturu už v lednu. "Snažili jsme se nastavit interní procesy tak, abychom umožnili pandemii těžce zkoušené kultuře poslat peníze co nejdříve.Ten, kdo má již vyúčtované projekty za uplynulý rok, letos dostane dotace o měsíc dříve, než bylo zvykem," doplnil Fišer.

Již v minulém týdnu radní navíc odhlasovali navržení speciálních dlouhodobých smluv pro organizace zajišťující dlouhodobé projekty. To jim zaručí jistotu podpory v delším období (2022-2026) která je v mnoha případech důležitá i existenčně.

„V příštích letech takto podpoříme Český filharmonický sbor a Janáčkovu akademii múzických umění. Ta každoročně pořádá Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER a Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka. Obě akce mají dlouholetou historii a jsou důležitou součástí kulturní mapy Brna,“ vysvětlil náměstek primátorky pro oblast kultury Tomáš Koláčný{:target="_blank"}.

Všechny dotace včetně jejich výše a hodnocení naleznete po schválení zastupitelstvem (25.1.) na stránce dotace.brno.cz{:target="_blank"}, kterou nechali piráti k tomuto účelu vytvořit.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

V pondělí 23. října 2023 obdrželi všichni členové komisí informaci, že rada MČ Starý Lískovec všechny své poradní orgány ruší. Jen dva opoziční členové dostali poté informaci, že se znovu stávají členy nově jmenovaných komisí. Z původních osmi zástupců opozice v komisích zůstali pouze dva. Proč k tomuto kroku rada přistoupila, se členové nedozvěděli ani z e-mailu tajemnice, kterým oznamovala zrušení komisí, ani z vyžádané důvodové zprávy.