Dubnové zastupitelstvo nabídlo velké množství atraktivních témat. Pod mnohými jsou podepsáni pirátští zastupitelé a zastupitelky. Vedle mediálně vděčných bodů dotací do životního prostředí a sociální oblasti bychom chtěli vypíchnout i srdcovku Petra Springinsfelda v podobě změny jednacího řádu. Ten nyní umožňuje jednání distanční formou.

Pirátský klub se před zasedáním tradičně otestoval a trochu netradičně naplnil charitativní foodboxy trvanlivými potravinami. A my nyní z dubnového zasednání předkládáme TOP výběr naší práce!

<h2>Distanční účast na jednáních dostala zelenou</h2>

Jihomoravský kraj umožnil po startu pandemie velmi bryskně pracovat z domu všem svým 700 zaměstnancům. Zasedání výborů a komisí ale distanční formou možné nebylo - chyběla příslušná změna Jednacího řádu. Proto se v uplynulém půlroce rušily prakticky všechny schůze. Náš zastupitel Petr Springinsfeld{:target="_blank"} se s tím ale nesmířil. Nejprve zajistil dálkový přístup na jednání Výboru pro meziregionální vztahy a následně pomohl vyladit i příslušnou úpravu pravidel. Nepřítomným zastupitelkám a zastupitelům teď budou stačit kartičky “PRO”, “PROTI”, “ZDRŽEL/A SE” a stabilní wi-fi. Více ZDE{:target="_blank"}.

<h2>13 milionů proti suchu: na rybníky i zeleň společně se starosty</h2>

„Komu se nelení, tomu se zelení.“, „V mělkém rybníce se nedaří velkým rybám.“ To si vzali k srdci jihomoravské obce a rozhodli se využít hozené rukavice v podobě 13 milionového balíku na boj se suchem. Výsledkem je impozantní seznam více než stovky projektů na revitalizace rybníků a výstavby nádrží, péče o vzrostlé stromy i zavádění zavlažovacích systémů po celém kraji. „První kolo výzvy ukázalo, že obce mají velký zájem s krajem spolupracovat na boji proti suchu, což mě nesmírně těší. Tuto spolupráci chci v oblasti životního prostředí do budoucna určitě dál prohlubovat a obce více vtahovat do řešení sucha v našem kraji,“ říká náměstek pro lidi a přírodu Lukáš Dubec{:target="_blank"}. A hned obeslal jihomoravské obce s originálním dotazníkem: „Máte zájem ve své obci vybudovat malé vodní plochy? A máte pro ně vhodné umístění?“ Odpovědí dostal několik set. Zájem obcí o tůně, mokřady i obnovy rybníčků potvrdil i on-line seminář kraje, kterého se zúčastnilo na 50 starostek a starostů.

<h2>Jednoznačné ANO pro projekty na podporu seniorů, rodin i neformálně pečujících</h2>

Zastupitelky a zastupitelé odsouhlasili přidělení balíku dotací na projekty pro seniory, rodiny i pečující. „Celkem kraj na dotacích rozdělí 7,5 milionu korun mezi 166 úspěšných žadatelů,“ uvedla Jana Leitnerová{:target="_blank"}, radní pro sociální a rodinnou politiku JMK. Finance mají podle Jany směřovat jak na služby rodinných a komunitních center, tak na podporu klubů seniorů a dobrovolnických center. Z dotací míří pobídky v celkové výši 1,5 milionu na projekty pro neformálně pečující. „Tyto prostředky míří na podporu a poradenství pro ty, kteří se rozhodli pečovat o potřebné například v domácím prostředí. Mým cílem je, aby tato částka do budoucna rostla,“ dodala Jana. Více ZDE{:target="_blank"}.

<h2>Malé obce bez místních prodejen neskončí</h2>

O tom, jak důležitá je malá “sámoška” na vesnici, netřeba vyprávět. Pro obyvatele vesnic je to často jediný zdroj čerstvých potravin i základních potřeb. Kraj se proto rozhodl téměř stovce z nich pomoct formou dotace, aby kompenzoval ztráty prodejen z uplynulého roku. „Z vlastní zkušenosti vím, že jak se jednou vesnická prodejna zavře, už se neotevře a provozovatel obvykle ukončí činnost nadobro. Proto je důležitá kontinuita v podpoře, a to i v horších časech,“ říká radní pro inovace Jiří Hlavenka{:target="_blank"}. Více ZDE{:target="_blank"}.

<h2>Kraj “je připraven” podpořit novou Skautskou klubovnu ve Vyškově</h2>

Zastupitelstvo odsouhlasilo také dotaci pro skauty z Vyškova, aby mohli dokončit novou klubovnu. Centrum vyškovské skautské organizace ale nebude sloužit jen skautům a skautkám, využívat jej bude i Mateřské centrum Radost a další dětské organizace. „Naší snahou v zastupitelstvu je podpora organizované mládeže, tím spíš v době, kdy děti na dlouhou dobu vypadli z kolektivů. Právě skautské, turistické i jinak zaměřené oddíly se snažily v dětech udržet alespoň on-line pocit, že někam patří a mají přátele, mezi které se budou moct vrátit. Jako skautka vím, že podobné prostředí formuje děti od raných školních let až po dospělost,“ řekla naše zastupitelka Eva Havlová{:target="_blank"}. Krásná dřevostavba je už na první pohled příjemným centrem setkávání. Její výstavbu můžete podpořit i vy ZDE{:target="_blank"}.