Komentář: Vrbětice a kyberbezpečnost

Komentář: Vrbětice a kyberbezpečnost

Informace o zapojení GRU do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích jsou velmi závažné a znepokojující. Od nástupu Vladimíra Putina k moci vidíme stále častější využívání metod hybridní války Ruskem. U nás se jedná především o podporu fake news, lépe možná říct fake news servers. Velmi často se také zmiňuje ruská stopa v kyberútocích.

V kybersvětě je často těžké přesně určit původce útoku. Existuje však kategorie útoků tak sofistikovaných, že jediný, kdo je schopen je uskutečnit, jsou státy a jimi podporované skupiny. Nazývají se Advanced Persistent Threats (APT, pokročilé trvající hrozby). Učebnicovými příklady takýchto APT je ruský pokus o ovlivnění amerických voleb nebo ruský útok na společnost Solarwinds.

Vrbětice nám ukázaly, že Putinův autoritativní režim se nezastaví před ničím. Je třeba důsledně zohledňovat otázky národní bezpečnosti u strategických projektů a nákupů.

Myslím tím nejen tolikrát zmiňovaný tendr na Dukovany II, ale i nákupy IT systémů pro kritickou infrastrukturu států a jiných organizací spadajících pod krizový zákon nebo zákon o kybernetické bezpečnosti. Jak silný je vliv Ruska a Číny se ukázalo při odchodu šéfa NÚKIBu Dušana Navrátila, které přišlo po vydání varování před užíváním produktů firmy Huawei. Rád bych připomněl, že firma Huawei byla založena armádními důstojníky čínské armády. Vrbětice by pro nás měly být mementem, že geopolitická bezpečnost musí být základní podmínkou v účasti na tendrech do kritických systémů. Především v situacích kdy se jedná o kritické systémy, bez nichž náš stát není schopen plnohodnotně fungovat.

Michal Marciniszyn{:target="_blank"}

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

V pondělí 23. října 2023 obdrželi všichni členové komisí informaci, že rada MČ Starý Lískovec všechny své poradní orgány ruší. Jen dva opoziční členové dostali poté informaci, že se znovu stávají členy nově jmenovaných komisí. Z původních osmi zástupců opozice v komisích zůstali pouze dva. Proč k tomuto kroku rada přistoupila, se členové nedozvěděli ani z e-mailu tajemnice, kterým oznamovala zrušení komisí, ani z vyžádané důvodové zprávy.