Brno,_Janáčkovo_divadlo,_park_před_divadlem_(6913)
8. června 2023

Vedení města Brna podá k soudu zrušení památkových zón. Většina budov, včetně Janáčkova divadla, tak může přijít o jakoukoliv formu památkové ochrany.

Administrativní chybou z 80. let ztratilo v roce 2020 zákonnou ochranu zhruba 1400 historických budov. "Jejich opětovné zapsání na památkový seznam by současným tempem trvalo více než 3000 let. V minulém volebním období jsme proto v rámci koalice hledali a prosadili rychlejší řešení, kterým je vyhlášení památkové zóny," říká bývalý pirátský náměstek pro kulturu, Tomáš Koláčný.

posts/janacekupdate.png
19. listopadu 2021

Historické budovy Brna se stanou kulturními památkami

V Brně se nachází značné množství staveb, které v minulosti byly považovány za kulturní památky, avšak kulturní památkou nejsou, protože byly do seznamu kulturních památek zapsány opožděně či lidskou chybou.

posts/pamatkybrno.png
5. října 2021

Na brněnských památkách nám záleží

Program 2022. Tak se jmenuje dotační titul, který 22. září schválili naši radní s cílem motivovat vlastníky architektonicky cenných staveb k opravám. Kvůli pozdnímu zapsání do seznamu kulturních památek není jejich status na stejné úrovni jako jiné kulturní památky, proto je financování jejich rekonstrukcí komplikovanější.

posts/mahen.jpg
29. března 2021

Nová fasáda na Mahenově divadle

Fasáda Mahenova divadla se dočká obnovy. Díky Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón realizovanému Ministerstvem kultury získalo Brno dotaci ve výši 2,3 milionu korun.