Bleskově z únorového zastupitelstva JMK: zprávy, které by vás neměly minout

18. února 2021
Bleskově z únorového zastupitelstva JMK: zprávy, které by vás neměly minout

Setkání zastupitelstva JMK v době covidové představuje skoro až společenskou událost. Piráti se na ní připravují zodpovědně - negativním testem před jednáním. Zprávy našich zastupitelů jsou ale jinak pozitivní.

Děti s protilátkami do škol možná bez testů

Na návrh pirátského zastupitele Jiřího Kadeřávka přislíbil hejtman Grolich přednést při jednáních s vládou návrh na to, aby děti s pozitivními testy na protilátky byly vyňaty z testování antigenními testy ve školách. To umožní snížit o 25-30 % logistickou a finanční náročnost celé operace. Pro rodiče by takový krok představoval pozitivní motivaci, aby protilátkové testy s dětmi před nástupem do škol podstoupili.

Piráti požadavek přednesli na základě dat z americké studie z počátku ledna, která odhaduje, že v USA je počet pacientů s prodělaným Covidem dokonce 4x vyšší než uvádí oficiální statistiky. V ČR se odhady o prodělané nemoci pohybují o 2,5-3,5x výš, než vykazují oficiální statistiky. V Česku je nyní oficiálně 1,1mil. lidí s prodělaným Covidem, reálně tak může mít nemoc za sebou třetina celé populace. U dětí by tedy mohlo jít o zmíněných 25-30 %. Více informací o americké studii.

Na přeměnu sociálních služeb půjde více prostředků

Dnešní zastupitelstvo JMK schválilo také změnu rozpočtu. Díky daňovým přebytkům z loňského roku se radní Janě Leitnerové podařilo vyjednat další finance pro sociální oblast.

„Už na podzim jsme spolu s hejtmanem avizovali, že budeme chtít finance navíc směřovat primárně i do sociálních služeb. Jsem ráda, že můžu potvrdit, že sliby platí a na transformaci či financování sociálních služeb můžeme využít o zhruba 40 milionů více,“ uvedla Jana Leitnerová, radní pro sociální a rodinnou politiku. Finance jsou určeny na výkup pozemků, nemovitostí a přípravu projektů. Díky tomu bude v průběhu následujících let přes 100 klientů moci opustit ústavy a žít samostatně.

Home office i pro úředníky na kraji

Kraj i díky pirátským zastupitelům a zastupitelkám umožňuje části úředníků práci z domova. Piráti v “Za 5 minut 12”{:target="_blank"} požadují i rozšíření možností homeoffice, protože právě koncentrace lidí ve firmách a úřadech je příčinou rychlého šíření nákazy. Krajský úřad JMK technicky umožňuje pracovat distančně všem svých 700 zaměstnancům. Na krajském úřadě se pracuje cca s 600 různými programy a softwarovými systémy. Podle pirátského radního pro IT Jiřího Hlavenky je prakticky od počátku pandemie Covid vše přístupné přímo na serverech KÚ. Jedná se o moderní řešení, které přináší úspory vzhledem k tomu, že odpadá potřeba nakupovat celé počítače. Každému zaměstnanci stačí monitor a "chytrá krabička". Jedná se o bezpečné a levnější řešení pro úřad.

Pirátští zastupitelé v plné sestavě i přes covid

Psali jsme, že pirátský zastupitelský klub se pravidelně chodí testovat, a to i před každým jednáním ZJMK. Nosíme respirátory, používáme dezinfekci. Bohužel, Covid se nevyhýbá ani našemu klubu. Zastupitel Petr Vlasák je sice v karanténě, ale ani to ho neodradilo od účasti na dálku. Petr byl jako jediný po celou dobu připojen online a plnohodnotně hlasoval. Usilujeme o to, aby byla distanční účast možná i na výborech a komisích.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

V pondělí 23. října 2023 obdrželi všichni členové komisí informaci, že rada MČ Starý Lískovec všechny své poradní orgány ruší. Jen dva opoziční členové dostali poté informaci, že se znovu stávají členy nově jmenovaných komisí. Z původních osmi zástupců opozice v komisích zůstali pouze dva. Proč k tomuto kroku rada přistoupila, se členové nedozvěděli ani z e-mailu tajemnice, kterým oznamovala zrušení komisí, ani z vyžádané důvodové zprávy.