Ekologické vytápění bazénu v Lužánkách přinese úspory až 2,5 milionu ročně!

Ekologické vytápění bazénu v Lužánkách přinese úspory až 2,5 milionu ročně!

Inovace a ekologie. To je energie, která žene vpřed nejnovější projekt pirátského náměstka Tomáše Koláčného zajišťující vytápění městského plaveckého bazénu v Lužánkách. Pro ohřev bazénu bude vybudován důmyslný systém využívající teplo z odpadní vody.

Naše města a kraje v současnosti velmi podporují inovativní podnikání, sází stromy a místo ohňostrojů nabízejí ekologičtější dronové show. Prostřednictvím těchto eko-inovací nastavujeme nový kurz do budoucnosti a pomáháme zmírnit globální oteplování, jehož hrozba je stále vážnější (naposledy zdůrazněna například v klimatické zprávě OSN). Je proto skvělou zprávou, že Brno k tomu přispěje prostřednictvím nového projektu vytápění lužáneckého plaveckého bazénu.

„Jsem rád, že se i nám v Brně daří zavádět moderní projekty. Radost je o to větší, že také myšlenka řešení použitého v projektu pochází z Brna. Podobné návrhy rozhodně plánujeme podporovat i v budoucnu,” uvedl pirátský náměstek primátorky Tomáš Koláčný{:target="_blank"}.

Provozovatel městského koupaliště Lužánky, STAREZ - SPORT, si nechal od odborníků z brněnské VUT zpracovat studii na téma využívání tepla z veřejné kanalizační sítě. Ta poukazuje i na zatím málo využívaný potenciál zdroje tepelné energie z tepla odpadních vod. Ve hře je tedy použití systému čerpací stanice a tepelných výměníků místo energie ze sítě. Tento systém zpracovává odpadní vodu z okolních budov, je tedy úsporný a šetrný k životnímu prostředí. Projekt předložený Tomášem Koláčným a Jaroslavem Suchým může podle výzkumníků přinést provozní úspory až 2,5 milionu korun ročně!

„Jako člověk z oblasti IT považuji cestu využívání technologií k snižování množství emisí za správnou. Proto, když jsem si poprvé přečetl studii o získávání tepla z odpadních vod, hned jsem svolal schůzku s p. Lesenkým a T. Koláčným, abychom probrali, jak tento projekt realizovat u nás v Brně. Jsem přesvědčen, že se Brno může stát městem, kde se budou moci ostatní města inspirovat,” uzavřel pirátský zastupitel a člen komise životního prostředí Lukáš Mamula{:target="_blank"}.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

V pondělí 23. října 2023 obdrželi všichni členové komisí informaci, že rada MČ Starý Lískovec všechny své poradní orgány ruší. Jen dva opoziční členové dostali poté informaci, že se znovu stávají členy nově jmenovaných komisí. Z původních osmi zástupců opozice v komisích zůstali pouze dva. Proč k tomuto kroku rada přistoupila, se členové nedozvěděli ani z e-mailu tajemnice, kterým oznamovala zrušení komisí, ani z vyžádané důvodové zprávy.