Příběh Digitální mapy Brna

Příběh Digitální mapy Brna

Mít kdykoliv a bez omezení k dispozici soubor velmi podrobných map města už není jen výsadou expertů a firem. Digitální mapu Brna využijí jak odborníci, tak i laici. Nově je dostupná i aplikace “Příběh Digitální mapy Brna”, která vysvětluje, jak celý projekt vznikl a co všechno v něm lze najít.

Město Brno začalo s digitalizací map v průběhu 70. let 20. století. V té době pracovalo na budování číselné datové báze (nelze si tak představovat vykreslené mapy jak máme dnes). Současná Digitální mapa Brna se začala tvořit na přelomu 80. a 90. let. V Brně má tak tvorba dat tohoto typu dlouhou tradici. Na současné Digitální mapě se podíleli pracovníci GIS Odboru městské informatiky MMB{:target="_blank"}, kteří mapu taktéž stále aktualizují a vylepšují. Ročně se do ní zapracuje skoro tisíc geodetických zaměření.

Mapa byla dříve dostupná pouze odborníkům. To se však změnilo a od roku 2020 je volně přístupná pro všechny na portálu data.brno.cz{:target="_blank"}. Nová aplikace, která práci s mapami usnadňuje, je dostupná komukoliv na webu{:target="_blank"}. V aplikaci najdete informace o celém systému i základních datových sadách. Je zde také malý exkurz do historie, popis organizačních souvislostí a použitých technologií. Pokud se v mapách tak úplně nevyznáte, aplikace vám mimo jiné pomůže i s tímto, a to prostřednictvím storymapy. Skrze aplikaci je také možné sdělovat připomínky a hlásit nesrovnalosti, což pomůže k udržování aktuálního stavu map.

„Nechceme tato data tvořit pouze do šuplíku nebo pro interní potřebu. Je důležité, aby je co nejvíce využívala odborná i laická veřejnost. Z odborníků jsou to zejména správci inženýrských sítí, projektanti, geodeti, architekti nebo studenti. Nad jednotným polohopisným podkladem se zobrazují data inženýrských sítí, do něj se navrhují a projektují nové budovy či dopravní stavby nebo studenti, kteří mohou data využívat pro své práce. Zájem o tyto informace mají i soukromí stavebníci, kteří potřebují aktuální stav polohopisu a výškopisu například pro stavbu rodinného domu,“ popsal pirátský zastupitel pro oblast informačních technologií Ondřej Kotas{:target="_blank"}

Jsme rádi, že je Brno zase o trochu blíž k otevřenosti, transparenci a digitalizaci! Zajímá vás, co všechno v oblasti digitalizace prosazujeme? Navštivte naše stránky, kde se dozvíte více o našem dlouhodobém programu{:target="_blank"}.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

V pondělí 23. října 2023 obdrželi všichni členové komisí informaci, že rada MČ Starý Lískovec všechny své poradní orgány ruší. Jen dva opoziční členové dostali poté informaci, že se znovu stávají členy nově jmenovaných komisí. Z původních osmi zástupců opozice v komisích zůstali pouze dva. Proč k tomuto kroku rada přistoupila, se členové nedozvěděli ani z e-mailu tajemnice, kterým oznamovala zrušení komisí, ani z vyžádané důvodové zprávy.