Brno na špici!

1. srpna 2018
Brno na špici!

Tisková zpráva České pirátské strany Brno ze dne 1. 8. 2018

Brno, 1. srpna 2018 – Piráti vyplouvají do podzimních komunálních voleb. Svoji vizi pro Brno na špici představili dnes na tiskové konferenci k zahájení komunální kampaně, kde o hlavních programových prioritách hovořili čelní kandidáti do zastupitelstva města Brna. Současně Piráti uvedli i expertní tým poradců, s nímž budou v příštím volebním období konzultovat odborné otázky.

Lídr a úřadující brněnský radní, Tomáš Koláčný, nastínil další pokračování úspěšného projektu „Dáme na vás!“, který za svého současného působení na radnici rozjel. Má jím být projekt „Občanská radnice“, který občanům umožní spolupodílet se na rozvoji města a vyjadřovat se k důležitým politickým rozhodnutím. „Radnice, která s občany nekomunikuje, nemůže dobře fungovat. Chci dát občanům možnost vyjadřovat se ke všemu, co je pro ně důležité, a to ne jen jednou za čtyři roky ve volbách,“ říká Koláčný.

Druhou prioritou, kterou Koláčný představil, je zavedení povinnosti výběru dodavatelů veřejných zakázek malého rozsahu formou otevřeného výběrového řízení. „V současnosti jsou zakázky na dodávky a služby do 2 milionů a na stavební práce do 6 milionů poptávány neveřejným oslovením stále stejných firem a nikdo bez konexí nemá šanci se mezi oslovené dostat. To chceme změnit a zavést povinnost otevřených výběrových řízení pro všechny zakázky nad 200 tisíc korun,“ dodává Koláčný.

Dvojka kandidátky a vedoucí zahraničního odboru Pirátů Markéta Gregorová chce zajistit, aby v Brně lidé nejen chtěli, ale také mohli žít. Představila proto plány pro rozšíření bytové výstavby tak, aby v následujících čtyřech letech vzniklo alespoň 1 000 nových bytů, a to cenově dostupných i pro nižší příjmové skupiny. S výstavbou chtějí Piráti začít například v oblasti tzv. Západní brány, podél ulice Opuštěná, kde by bytová výstavba mohla v souladu s územním plánem pokrýt až 50 % území a po prosazení změny územního plánu, spočívající ve změně způsobu využití těchto pozemků ze smíšeného-jádrového na bytové-obecné, až 100 % celkové plochy.

Trojka Pirátů a předseda jihomoravského krajského sdružení, Robert Čuma, hovořil primárně o rezidentním parkování. Se současnými plány pro historické centrum, kde neproběhnou větší změny oproti stávajícímu stavu, Piráti souhlasí, jsou nicméně proti plánovanému modelu tzv. kytiček, který dělá z obyvatel Brna návštěvníky ve vlastním městě. Zároveň chtějí zvýšit dostupnost parkovacích míst pro rezidenty, a to výstavbou dalších parkovacích domů a přístupem založeným na reálných datech – to znamená vytipování problematických oblastí a vyzkoušení různých modelů.

Čelní kandidáty uzavřel automatizační specialista Ondřej Kotas, jehož hlavní téma je v současnosti v Brně jedno z nejpalčivějších – doprava. „Představujeme projekt brněnské nadzemní dráhy, který by do doby zprovoznění SJKD dočasně vyřešil napojení nového nádraží na současný přestupní uzel v centru s využitím viaduktů a železniční infrastruktury na stávajícím osobním průtahu,“ říká Kotas.

Piráti dále představili členy svého expertního týmu poradců, mezi něž patří: - profesor Jiří Zlatuška, expert pro oblast informačních technologií a podpory vysokého školství ve městě, - Markéta Olbertová, expertka pro oblast základního školství, - Jan Špilar, expert pro oblast malých živnostníků, - Jiří Hlavenka, expert pro oblast velkých podnikatelů, - Lucas Willem Smink (NL), expert pro oblast urbanismu a environmentálního managementu, - Michal Šimoník (zakladatel Autonapůl), expert pro oblast vnitroměstské mobility a carsharingu.

Piráti v Brně kandidují také do zastupitelstev městských částí Brno-střed, Královo Pole (v koalici s hnutím Starostové a osobnosti pro Moravu pod názvem Piráti pro Královo Pole) a Žabovřesky. V Jihomoravském kraji pak budou samostatně kandidovat ve Znojmě, Blansku a Boskovicích, v Břeclavi s podporou hnutí Mladí a neklidní a Starostů a nezávislých, v Hodoníně v koalici se stranou Svobodní a ve Strážnici podpoří nezávislou kandidátku.

Kontakty:

Tomáš Koláčný - lídr kandidátky, tomas.kolacny@pirati.cz, 736 661 244<br /> Miroslav Bárta - mediální odbor, miroslav.barta@pirati.cz, 730 896 278

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

V pondělí 23. října 2023 obdrželi všichni členové komisí informaci, že rada MČ Starý Lískovec všechny své poradní orgány ruší. Jen dva opoziční členové dostali poté informaci, že se znovu stávají členy nově jmenovaných komisí. Z původních osmi zástupců opozice v komisích zůstali pouze dva. Proč k tomuto kroku rada přistoupila, se členové nedozvěděli ani z e-mailu tajemnice, kterým oznamovala zrušení komisí, ani z vyžádané důvodové zprávy.