Petr Vlasák – školy čeká ještě větší výzva než výuka v době covidu

Petr Vlasák – školy čeká ještě větší výzva než výuka v době covidu

Tento týden se uskutečnilo na krajském úřadě společné zasedání komise a výboru pro školství. Namísto plánované diskuse nad směry vzdělávání v Jihomoravském kraji jsme nakonec přirozeně řešili hlavně aktuální situaci spojenou s válkou na Ukrajině a uprchlickou krizí.

Náš kraj oficiálně přijal už 18 000 lidí z Ukrajiny, z toho takřka 10 000 dětí. Většina z nich je ve věku dětí mateřské školy a základní školy, přičemž při statutu dočasného pobytu uprchlíkům vzniká povinnost školní docházky. Základky v kraji mají podle průzkumu kapacity pohodlně dostačující. Bohužel ale ne tam, kde je nejvíce příchozích - v Brně. Další fází tedy bude hlavně rozmisťování lidí po kraji podle ubytování, zaměstnání a právě míst ve školách. U středních škol nastává menší komplikace kvůli jinému školskému systému (na Ukrajině mají 10. a 11. třídu místo SŠ). Netýká se to však velkého počtu dětí. Zvažujeme i online výuku přes učitelky, které k nám z Ukrajiny dorazily a mohly by studenty přivést k závěrečným zkouškám distančně.

Z přehledu vyplývá, že hlavní starost a náklady půjdou na obce a města, které mateřinky a základní školy zřizují. Bude to výzva i pro ředitele, kteří si 2 roky procházeli online výukou či testováním dětí, ale i pro učitele, pro které už se chystají kurzy, jak nové situace ve třídě zvládat. A opět budou ve školách potřeba již teď přetížení a nedostatkoví psychologové. Ukrajinské děti jsou totiž mnohdy velice otřesené ze změny prostředí a jazyka, izolace od otců a ztráty domova a nově přichází už doslova válečné děti, které zažily bombardování, útěk z rozstřílených domovů, smrt kolem sebe ...

Podle zkušeností z jiných zemí, které se s uprchlickými krizemi setkaly více než my, vyplývá, že zhruba 2/3 příchozích zůstává v "nové" zemi a snaží se integrovat. Pro nás to bude výzva po všech stránkách, i když ekonomové mluví o výhodách pro náš trh velmi jasně a pragmaticky (a podle mě cynicky, protože nejde o "pracovní zdroje", ale lidi, kteří nechali domovy a vše vybudované a normální za zády).

Jihomoravský kraj nabízí pomoc od prvního dne konfliktu, byť je v poměru přerozdělování peněz z daní na počet obyvatel nejvíce bitý. Dlouhodobě to ale nemůže vydržet a pokud se jiné kraje budou tvářit, že se jich to netýká a volné ubytovací kapacity nenabízí, může u nás podle krizových plánů dojít i na utečenecké tábory. Přičemž např. v Liberci nebo Českých Budějovicích by měli volný domov mládeže při střední škole. Snad se tedy ta moravská pohostinnost a sounáležitost přenese v dalších týdnech do celé republiky ...

Petr Vlasák{:target="_blank"}, učitel, radní města Břeclav a zastupitel Jihomoravského kraje

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

V pondělí 23. října 2023 obdrželi všichni členové komisí informaci, že rada MČ Starý Lískovec všechny své poradní orgány ruší. Jen dva opoziční členové dostali poté informaci, že se znovu stávají členy nově jmenovaných komisí. Z původních osmi zástupců opozice v komisích zůstali pouze dva. Proč k tomuto kroku rada přistoupila, se členové nedozvěděli ani z e-mailu tajemnice, kterým oznamovala zrušení komisí, ani z vyžádané důvodové zprávy.