Jiří Hlavenka: Nenecháme inovační sílu kraje zvadnout

5. září 2020
Jiří Hlavenka: Nenecháme inovační sílu kraje zvadnout

Jsme kraj vína i inovací. Brněnsko představuje technologický a inovační uzel se středoevropskou úrovní, který nemá obdoby v ČR a těžko ji hledá i v okolních zemích. Jihomoravský technologický uzel vytváří a přitahuje špičkovou pracovní sílu, dává vysoké mzdy, zajímavou práci a seberealizaci. Vytváří firmy, které zde vzniknou a které pak dosáhnou světového úspěchu – Ysoft, Kiwi.com, Flowmon, rodina firem okolo elektronové mikroskopie… Tyto firmy vytváří hodnoty, kapitálové i lidské, které zůstávají doma.

Ani v době krize nenecháme inovační sílu kraje zvadnout. Hrozí totiž, že pokud nebudeme cílevědomě vytvářet podmínky pro její další růst, zakonzervuje se, nové firmy sem nepřijdou a talentovaní lidé budou odcházet tam, kde tyto podmínky jsou. Region opět upadne do průměru a ztratí něco, v čem je Jižní Morava výjimečná a co u nás jiné regiony obdivují.

Co je v tomto směru potřeba dělat a co budeme prosazovat? Kouzelná formule má tři členy: lidé-programy-infrastruktura. Budeme podporovat vzdělávání a výchovu talentů v kraji, výchovu k podnikavosti. Více osob s těmito dovednostmi dává větší atraktivitu pro zaměstnavatele a způsobí, že budou vznikat další domácí inovativní firmy. Budeme současně pokračovat v lákání talentů z jiných regionů či zemí – musíme jim ale ukázat, že právě u nás mohou ideálně skloubit profesní rozvoj s vysokou kvalitou života. To jsou věci, které rozhodují.

Infrastruktura pak znamená, že jak zaměstnancům, tak novým podnikatelům, tak zaměstnavatelům – zavedeným firmám se u nás bude dobře žít i podnikat, bez větších překážek. Jde jednak o infrastrukturu technickou, tedy kvalitní doprava a dopravní možnosti, z pohledu kraje „dovnitř a ven“, za prací a pak zase domů, jak veřejná, tak individuální. Dále o možnosti bydlení i pracovního prostředí – klíčový je v tomto zejména rozvoj Technologického parku Brno, kde bohužel současné krajské zastupitelstvo nerozhodlo o pořízení volného podílu do majetku kraje. A nakonec infrastruktura znamená šíří nabídky služeb – od zdravotních a sociálních až po kulturní, sportovní, volnočasové, relaxační. To vše dohromady vytváří celkové skóre atraktivity regionu a ovlivňuje rozhodnutí, jestli špičkové firmy, špičkový výzkum a špičkoví inovátoři a zaměstnanci zůstanou u nás, nebo se přesunou jinam. Nezapomeňme, tyto síly jsou mobilní a jdou snadno za lepším.

Třetí částí formule jsou programy. Na Jihomoravském kraji budeme pokračovat s aktivní, cílenou podporou inovativnosti a podnikání. Začneme už od škol – chceme, aby je opouštěli mladí lidé vybavení moderními měkkými kompetencemi. Budeme pokračovat v celé šíři podnikatelských “školiček”, s využitím možností JICu nebo dalších organizací. Budeme intenzivněji pomáhat existujícím zralým firmám v oblasti digitální i jiné transformace, v přechodu na Průmysl 4.0, v přizpůsobení se na změněnou situaci po Covidu. Budeme usnadňovat příchod a etablování špičkové pracovní síly do našeho kraje.

Kdo stojí na místě, ztrácí – postaráme se o to, aby inovační síla a potenciál kraje nadále rostl.

Přečtete si více o našem programu{:target="_blank"} a podívejte se, kdo všechno je na naší kandidátce{:target="_blank"}.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

V pondělí 23. října 2023 obdrželi všichni členové komisí informaci, že rada MČ Starý Lískovec všechny své poradní orgány ruší. Jen dva opoziční členové dostali poté informaci, že se znovu stávají členy nově jmenovaných komisí. Z původních osmi zástupců opozice v komisích zůstali pouze dva. Proč k tomuto kroku rada přistoupila, se členové nedozvěděli ani z e-mailu tajemnice, kterým oznamovala zrušení komisí, ani z vyžádané důvodové zprávy.