EXPO 2020 v Jihomoravském kraji!

EXPO 2020 v Jihomoravském kraji!

Ve čtvrtek 30. 9. 2021 byla v Dubaji zahájena světová výstava EXPO 2020. Celosvětově nejvýznamnější výstava se vůbec poprvé pořádá v arabské zemi a nabízí expozice téměř dvou set vystavovatelů z celého světa. Mezi tyto země patří i Česká republika, na jejíž expozici se významně podílí i vystavovatelé z Jihomoravského kraje: firmy zabývající se nanotechnologiemi a kosmickým průmyslem. Ústředním mottem výstavy je „Connecting Minds, Creating the Future”.

Své zastoupení v českém pavilonu bude mít také Jihomoravský kraj a statutární město Brno, a to v rámci rotační expozice od 15 do 29 března 2022. Podle našeho krajského radního pro vědu, výzkum a inovace Jiřího Hlavenky má česká expozice ambici stát se „oázou v poušti“ a „chytrým“ pavilonem, k čemuž jihomoravská účast zásadně přispěje. V některých oborech, jako je například elektronová mikroskopie, totiž patří Jihomoravský kraj mezi světovou špičku: v Brně se vyrábí zhruba třetina všech elektronových mikroskopů na světě. Brno je také sídlem ESA BIC kosmického inkubátoru, který podporuje inovativní firmy a projekty v oblastech kosmických technologiích a průmyslu. Není náhoda, že právě v Brně vznikl družicový nosič a vypouštěč Dispenser rakety Vega evropské agentury. Za Brno se tak výstavy EXPO 2020 zúčastní celkem devět firem: tři firmy zabývající se elektronovou mikroskopií a šest za vesmírný průmysl (například SAB Aerospace).

Výsledky těch nejperspektivnějších jihomoravských firem budou k vidění nejen v Dubaji. V říjnu začne speciální roadshow po jihomoravských městech, „Věda a technika jede!”

Motivace k uskutečnění projektu vysvětluje pirátský náměstek primátorky, Tomáš Koláčný{:target="_blank"}: „Cílem této akce je informovat obyvatele Brna i regionu o dvou klíčových oborech zaměřujících se na vesmírný průmysl a elektronovou mikroskopii. Konkrétně budeme obyvatelům kraje představovat exponát, reps. jeho menší verzi, který chystáme pro výstavu EXPO v Dubaji. Jsem velmi rád, že se mou ideu, přivést vjem, který bude v Dubaji blíže obyvatelům kraje, daří realizovat.”

Dnešního slavnostního zahájení roadshow ve VIDA! centru se zúčastnil i předseda výboru pro meziregionální vztahy Jihomoravského kraje Petr Springinsfeld.

„Expo již dnes není jen výstava exponátů, ale i setkání významných a vlivných osob z různých oblastí oblasti vědy, výzkumu, vzdělání, veřejné sféry a byznysu. Jihomoravský kraj je výzkumným, inovačním a technologickým centrem patřícím do širší evropské špičky - v řadě oblastí umíme a děláme to, co nikdo na světě neumí a nedělá. Ale nikdo o tom moc neví! Velmi silně tak potřebujeme, abychom jižní Moravu dostali na pomyslnou mapu světa a světová výstava EXPO je právě naší pomyslnou vstupní branou,” dodává Petr Springinsfeld{:target="_blank"}.

Mimo exponáty z Dubaje budou součástí šestiměsíční roadshow také další vědecko-technické expozice, které budou zaměřeny především na popularizaci vědy pro mládež. V interaktivních dílnách si zájemci vyzkouší elektronový mikroskop, 3D tiskárny či prozkoumají „obří” nanostrukturu. Do 17. října bude EXPO modul součástí expozice VIDA! science centra a odtud vyrazí do Židlochovic.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

V pondělí 23. října 2023 obdrželi všichni členové komisí informaci, že rada MČ Starý Lískovec všechny své poradní orgány ruší. Jen dva opoziční členové dostali poté informaci, že se znovu stávají členy nově jmenovaných komisí. Z původních osmi zástupců opozice v komisích zůstali pouze dva. Proč k tomuto kroku rada přistoupila, se členové nedozvěděli ani z e-mailu tajemnice, kterým oznamovala zrušení komisí, ani z vyžádané důvodové zprávy.