Brněnský projekt zaměřující se na integraci cizinců byl zařazen do brožury Sociální inovace a je tak mezi top 27 inspirativními iniciativami v Evropě. Projekt už několik let usnadňuje život zahraničním obyvatelům města.
Projektu interkulturních pracovníků (IKP) si všimla Evropská komise a zařadila jej do brožury Sociální inovace: top 27 inspirativních iniciativ v Evropě. Za každý členský stát EU je vybrán jeden projekt a Českou republiku letos reprezentuje právě brněnský IKP. Projekt se ještě před zařazením do top 27 dostal do databáze 100 nejlepších příkladů dobré praxe{:target="_blank"}, které jsou zveřejněny na webu Evropské komise. Obojí představuje obrovský úspěch, na který jsme pyšní zejména proto, že právě brněnský přístup k integraci cizinců reprezentuje ČR jako příklad dobré praxe.
„V Brně žije přes 26 tisíc cizinců, kteří nemluví česky. Jsem rád, že jdeme v jejich integraci příkladem, čehož si nyní všimla i Evropská komise,“ uvedl předseda výboru pro národnostní menšiny a poradního orgánu Rady města Brna pro otázky integrace cizinců a pirátský zastupitel Marek Fišer.
Projekt interkulturních pracovníků pomáhá obyvatelům pocházejícím ze zahraničí s orientací v tuzemských zákonech a pravidlech již několik let. Specializuje se na šest jazykových skupin, které jsou v Brně nejpočetnější - vietnamština, ruština, ukrajinština, rumunština, moldavština a arabština. O zahraniční obyvatele města se stará tým čtyř pracovníků, z nichž většina z některé z těchto komunit pochází. Pracovníci tak dobře ovládají jazyk a znají i odlišné kulturní zvyklosti. Je pro ně tedy snazší předejít případným konfliktům a nedorozuměním a tvoří tak most mezi oběma stranami.
Pracovníci klienty aktivně vyhledávají v rámci terénní práce. Následně je kontaktují přes sociální sítě nebo přes známé osoby v dané komunitě, které tím často výrazně zjednoduší další komunikaci. S klienty pak řeší to, co potřebují, případně jim také nabízí kontakty na různé úřady a pracoviště nebo konkrétní pomoc při jejich návštěvě. Projekt tak napomáhá jejich integraci do každodenního brněnského života.
„Projekt interkulturních pracovníků je jedním z úspěchů města, na který můžeme být patřičně pyšní. Díky IKP se nám daří efektivně integrovat cizince a naplno využívat jejich potenciál. Mobilita za účelem práce už není jenom otázka dělníků a pomáhajících profesí. Brno je nepochybně atraktivním místem pro život i pro vzdělané a vysoce kvalifikované cizince. Zařazení IKP do brožury Evropské komise je pro nás důkazem, že jdeme správnou cestou,“ uzavřel náměstek primátorky Tomáš Koláčný.