ANO, ODS a KDU-ČSL zablokovaly zavedení online zastupitelstva

ANO, ODS a KDU-ČSL zablokovaly zavedení online zastupitelstva

Pouhý jeden hlas. Tolik chybělo na včerejším zastupitelstvu MČ Brno-Žabovřesky k prosazení pirátského návrhu na zavedení online přenosu zasedání. Zastupitelé z ANO, ODS, a KDU-ČSL se zdrželi u podstatného hlasování.

„Demokracie se kvůli pandemii nezastaví. Považovali jsme za samozřejmost, umožnit lidem sledovat jimi zvolené zástupce alespoň online formou i v čase, kdy to epidemiologická situace nedovoluje. Bohužel zase vyhrálo politikaření nad zájmy občanů. Někteří asi nechtějí, aby někdo viděl jak hlasují,” říká pirátská zastupitelka, Silvie Mrkvanová{:target="_blank"}.

Návrh na zavedení online zastupitelstva nepodpořilo ANO, KDU-ČSL, většina "opoziční" ODS a jeden ze tří zastupitelů za ČSSD. Během pandemie koronaviru mají občané ztíženou možnost účastnit se zastupitelstva městské části prezenčně. Online přenos je proto jedinou formou, jak se může veřejnost bezpečně dozvědět informace o dění na zastupitelstvu.

„Pandemická situace dokazuje, jak důležitá je digitalizace veřejné správy. Lidé mají právo vědět, jestli jejich zastupitelé plní to, na co byli zvoleni. Dnešní zastupitelstvo však ukázalo, že někteří zastupitelé o transparentní politiku nestojí. Boj nevzdáváme a náš návrh opět zařadíme na program příštího jednání Zastupitelstva,“ řekl po zasedání pirátský zastupitel Zbyšek Martoch{:target="_blank"}.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

V pondělí 23. října 2023 obdrželi všichni členové komisí informaci, že rada MČ Starý Lískovec všechny své poradní orgány ruší. Jen dva opoziční členové dostali poté informaci, že se znovu stávají členy nově jmenovaných komisí. Z původních osmi zástupců opozice v komisích zůstali pouze dva. Proč k tomuto kroku rada přistoupila, se členové nedozvěděli ani z e-mailu tajemnice, kterým oznamovala zrušení komisí, ani z vyžádané důvodové zprávy.