Ing. Jiří Hlavenka

RADNÍ PRO VĚDU, VÝZKUM, INOVACE A IT V JMK

Narodil jsem se 26. října ve Valticích. Nyní žiji v obci Braníškov, okres Brno-venkov.

Po absolvování Gymnázia Mikulov jsem vystudoval obor tepelná a jaderná energetika na Strojní fakultě Vysokého učení technického v Brně.

Od roku 1990 soukromě podnikám. Spoluzaložil jsem odborné vydavatelství Computer Press, spustil první internetový obchod v zemi Vltava.cz a stál u zrodu řady pionýrských projektů na českém Internetu. Od roku 2005 se věnuji investování do inovativních startupů: jsem či jsem byl investorem a spoluvlastníkem ve více než třiceti společnostech. K největším úspěchům v tomto segmentu patří spoluzaložení společnosti Kiwi.com, která je dnes globálním hráčem v oblasti letecké přepravy a jednou z nejúspěšnějších domácích společností vůbec. Jsem autorem tisíců článků a odborných publikací.

Od roku 2014 jsem registrovaným příznivcem Pirátské strany, od podzimu 2020 jejím členem.

V krajských volbách v roce 2016 jsem byl z pozice nestraníka lídrem společné kandidátky SZ a Pirátů v Jihomoravském kraji a byl zvolen zastupitelem. V roce 2020 jsem se z druhého místa stal opět zastupitelem a byl zvolen do pozice radního pro vědu, výzkum, inovace a IT. Jsem mimo jiné členem Vědecké rady Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, členem správní rady nadace Hlídač státu a členem nevládní odborné pracovní skupiny Koronerv-20.

Ve volném čase mě zajímá hudba (hlavně jazz, rock a etnická hudba) a biologie. Sám hraji na akustickou kytaru a na klavír. Věnuji se i sportu, především turistice. Jako filantrop podporuji několik desítek veřejně prospěšných aktivit v České republice. Jsem ženatý a mám syna.

Nejoblíbenější místo v Jihomoravském kraji:

  • Vrchol Děvína na Pálavě.

Vize:

  • Mou vizí je prosperující a soudržný region nabízející vynikající příležitosti pro práci, podnikání, studium, osobní rozvoj i život sám. Chci, aby můj rodný kraj byl “prvním krajem”, prošlapávajícím inovativní cesty a inspirující ostatní regiony.

Priority:

  • Posílení inovativního lídrovství Jihomoravského kraje; proměna regionálního vzdělávání, moderně fungující a digitalizovaná veřejná správa.