Markéta vystudovala Podkrušnohorské gymnázium v Mostě a v lednu 2016 získala bakalářský titul na Masarykově univerzitě v Brně v oborech Mezinárodní vztahy a Evropská studia. V roce 2023 získala magisterský titul v oborech Veřejná správa a Bezpečnostní studia.

Po třech letech práce jako e-commerce specialistka a testerka webových aplikací se do parlamentních voleb 2017 vrhla pomoci Pirátům jako volební manažerka. Po úspěchu Pirátů v těchto volbách pracovně oscilovala mezi soukromou sférou (markéťačka a PR specialistka) a aktivismem (vedoucí zahraničního odboru Pirátů). V říjnu 2018 se stala neuvolněnou zastupitelkou města Brna, tuto funkci složila po získání mandátu europoslankyně v květnu 2019.

V Pirátské straně působila v letech 2013 - 2015 jako volená vedoucí Zahraničního odboru, od května 2017 tuto pozici zastávala na dva roky znovu. V rámci toho reprezentovala české Piráty i v Evropské pirátské strany (PPEU), kde byla předsedkyní i místopředsedkyní, kvůli europoslaneckému mandátu ale v roce 2020 neobhajovala.

Mimo europoslanecký mandát je také 2. místopředsedkyní strany a vede resortní tým Evropa, zahraničí, obrana.