​​Setkání s Parkinson klubem Brno, jehož motto je “Překážky nás nezastaví”

​​Setkání s Parkinson klubem Brno, jehož motto je “Překážky nás nezastaví”

Dne 18. září 2023 se zástupci pirátského Krajského expertního týmu pro sociální politiku a zdravotnictví zúčastnili setkání členstva Parkinson klubu Brno.

Parkinsonovu chorobu si lidé občas pletou s Alzheimerem. Obě nemoci nelze snadno popsat jediným symptomem. Jsou provázeny celou řadou příznaků, které se projevují velmi individuálně. Jednoduše lze říct, že Alzheimerova choroba způsobuje demenci a začíná většinou poruchou krátkodobé paměti. Osoby s tímto onemocněním si například nedokážou vzpomenout, co jim před chvílí někdo říkal. Parkinsonova nemoc je charakterizována poruchou pohybu – parkinsonismem. To znamená, že u parkinsoniků se objevuje zpomalenost, ztuhlost, třes a poruchy hybnosti.

Pirátští zástupci Petr Kubeš a Kristýna Kyánková se s členkami a členy Parkinson klubu Brno setkali v jejich “klubovně” v komunitním centru Kávéeska na Vojtově 7. Klub je v Brně aktivní od roku 1998. Letos oslavil 25. výročí od svého založení. Členstvo tvoří, jak sami nemocní, tak jejich blízcí pečující, přátelé a třeba i bývalí kolegové. Cílem každého setkání klubu je především společné trávení času, sdílení a vzájemná podpora. Kromě pravidelných měsíčních schůzek společně podnikají velké množství aktivit. V létě uskutečnili například tří hodinovou plavbu po Brněnské přehradě. Zajišťují si rehabilitační cvičení, pravidelně trénují stolní tenis, bowling a pétanque. Schůzky si kulturně obohacují hudebními vystoupeními nebo uměleckými výstavami. Tento rok již několikrát navštívili výstavy v Arboretu Mendelovy univerzity, byli na představení Městského divadla Brno, vyšli si na Písečňák, Panskou líchu, letiště Medlánky, a ještě letos se chystají se do Národopisného muzea v Kobylí. Nechybí ani ozdravné pobyty, výjezdy mimo Brno a odborné přednášky s lékaři. Každoročně v Brně organizují Den Parkinsonovy nemoci, který si celý svět připomíná 11. dubna. Patronem klubu je Zdeněk Junák, oblíbený televizní a divadelní herec, dabér a rozhlasový moderátor.

Cílem návštěvy pirátských zástupců bylo nejen seznámit se s běžným životem Parkinsoniků a aktivitami klubu, ale zároveň získat důležité podněty pro zlepšení kvality jejich života, na kterých se mohou Piráti podílet.

Paní Eva se nám svěřila se zkušenostmi s veřejnou dopravou. „Dnes při nastupování do tramvaje řidič zvonil při mém nástupu, ale moje nemoc mi znemožňuje rychlý pohyb, tak mě přivřely dveře.“ Na což jiná členka reaguje: „Moje dcera pracuje u dopravního podniku a jako řidička si nemůže dovolit zpoždění ani minutu, i když by počkat chtěla. Je za to penalizována.“ Předsedkyně klubu k problémům s dopravou říká: „V nových tramvajích nejsou úchyty na místech, kde bychom je potřebovali. Musíme si stoupnout na špičky, abychom tam dosáhli, a to je nebezpečné.“ Slovo si bere zpět paní Eva: „Semafory na přechodech jsou asi pro běžce, vejdu a už je červená.“ Přítomná dcera jedné z členek na setkání otevřela téma týkající se nedostatečně proškoleného personálu v nemocnicích. Její maminka nám popsala situaci, kdy se na ni zlobil zdravotní personál, že není schopna rychle si vyčistit zuby. „Nebyla jsem schopna plnit jejich pokyny tak rychle, jak si představují a zdržovala.“ Jeden ze starších pánů nám vyprávěl o svých procházkách po městě a nedostatečné síti veřejných toalet a pítek. “Potřebuji si vzít lék přesně v určitou hodinu a občas se stane, že ho nemám čím zapít. Ne každá restaurace vás však pustí na toaletu.” Účastnictvo jsme seznámili s mobilní aplikací Čára, ve které lze dohledat a na mapě si zobrazit veřejná WC a další zařízení. Člen klubu Miloš se pochlubil, že se letos už potřetí chystají na Světový šampionát hráčů stolního tenisu s Parkinsonovou nemocí, letos v rakouském Welsu. „Loňského ročníku se zúčastnilo 160 soutěžících z pěti kontinentů, letos jich bude přes 200. Účast se zvyšuje. Loni jsme sehnali sponzora, letos nikoho nemáme. Pokud někoho seženeme, je to někdo z našich známých a blízkých. Musíme mít s sebou doprovody, náklady nejsou malé. Ale lidi to dají rádi, protože na pinec chodíme každý týden a baví nás to.“

Člověk by čekal, že mu na setkání těžce nemocných lidí nebude veselo. Příběhy o tom, jak se během dvou let z “chlapa jako hora” stal poloviční a těžko se pohybující člověk, který potřebuje asistenci téměř 24/7, nejsou ojedinělé. Pečujícím se často obrací celý život vzhůru nohama a musí se vyrovnat se situací, že kromě práce a péče o děti se přidává péče o nesamostatného partnera či partnerky. Klubu se daří držet si více než pozitivní náladu. Až se člověk zamýšlí, jak někdo s omezením pohybu v aktivitách trojnásobně předběhne “zdravého a mladého” člověka. Komunita drží při sobě, podporuje se, může se svěřit se starostmi, může společně vydechnout, užít si výlety nebo sportovat. Je zde přímo hmatatelný efekt soudržnosti. Nebýt na to sám – to je zřejmě receptem na atmosféru, která nás naplnila při návštěvě a byla tak inspirující a dojemná, že jsme toho plní ještě dnes. Klub stále přijímá nové členky a členy a také s otevřenou náručí vítá hostky a hosty, což můžeme více než doporučit.

Děkujeme předsedkyni Mgr. Evě Vernerové a členstvu Parkinson klubu za milé přijetí, a hlavně sdílnost a otevřenost. A blahopřejeme k výhře zlaté medaile českých Parkinsoniček ve čtyřhře 3.skupiny v ping pongu!

Více informací o činnosti: https://parkinson-brno.cz/

Schůzky Parkinson klubu Brno:

Pravidelně každé třetí pondělí v měsíci od 14.00 - 17.00 hod., Vojtova 7, Brno Štýřice

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

V pondělí 23. října 2023 obdrželi všichni členové komisí informaci, že rada MČ Starý Lískovec všechny své poradní orgány ruší. Jen dva opoziční členové dostali poté informaci, že se znovu stávají členy nově jmenovaných komisí. Z původních osmi zástupců opozice v komisích zůstali pouze dva. Proč k tomuto kroku rada přistoupila, se členové nedozvěděli ani z e-mailu tajemnice, kterým oznamovala zrušení komisí, ani z vyžádané důvodové zprávy.