Nové hřiště na Vinohradech, komunitní zahrada v Žebětíně nebo nový skatepark v Bystrci? O tom rozhodnou občané Brna již příští měsíc. Známe finálové projekty, o jejichž realizaci budou moci hlasovat Brňané v rámci projektu participativního rozpočtu.

Aktuálně běží již jeho čtvrtý ročník, ve kterém obyvatelé Brna rozhodují o budoucnosti svého města. Letos mohou lidé vybírat celkem ze 65 finálových projektů, které získaly veřejnou podporu a kladné stanovisko v posouzení realizovatelnosti od brněnského magistrátu a souhlasí s nimi městská část, ve které mají být realizovány. Na realizaci projektů, které občané vyberou, je tento rok vyčleněno až 33 milionů korun. Panely s informacemi o finálových projektech jsou v současnosti vystaveny na náměstí Svobody, je tedy možné se s projekty kdykoliv seznámit a prostudovat si veškeré informace. 9. listopadu se pak přesunou na Malinovského náměstí, kde budou k dispozici až do konce finálového hlasování.

Hlasování letos kvůli bezpečnostním opatřením proběhne pouze online a jako obvykle se do něj můžou zapojit všichni lidé s trvalým pobytem ve městě Brna, starší 18ti let, po ověření občanského průkazu a data narození. Každý občan má k dispozici až 7 hlasů (5 kladných a 2 záporné), které může přiřadit jednotlivým projektům podle svého uvážení. Lidé budou moci hlasovat pro své favority v přůběhu celého listopadu na webových stránkach damenavas.brno.cz nebo využít přístup přes brnoid.cz.

Jak to celé začalo?

Idea participativního rozpočtu zaujímala v pirátském programu dlouhodobě jedno z předních míst. Samotný projekt participativního rozpočtu se zrodil na podzim roku 2015. V září tento pirátský návrh představil Tomáš Koláčný na Radě města Brna. Hlavním cílem bylo dát lidem možnost zapojit se do rozhodování o využití finančních prostředků města a podílet se tak na jeho rozvoji. Tím začalo více než roční období přípravy projektu. Rozhodovat o projektech, které budou takto podpořeny, bylo obyvatelům Brna poprvé umožněno o dva roky později.

V listopadu 2015 byly na zavedení participativního rozpočtu vyčleněny první finance a postupně zajišťováni lidé, kteří se o projekt budou starat a pracovat na něm.

„Na myšlenku zavést v Brně participativní rozpočet mě přivedl můj zážitek z veřejného projednání celého rozpočtu města pro rok 2015, kterého se z řad veřejnosti účastnili pouze dva lidé. Hledal jsem proto způsob, jak nepřívětivé prostředí finančního řízení veřejnosti otevřít způsobem, který umožní mnohem širší zapojení veřejnosti a inspiraci jsem našel právě ve světových metropolích, které již měly participativní rozpočet zavedený. A podařilo se, už prvního ročníku PaRo se zúčastnilo přes 11 tisíc Brňáků,“ vzpomíná Tomáš Koláčný.

Na jaře 2016 bylo předloženo komplexní zadání projektu, kde byla představena přípravná pracovní skupina a dále pracovní skupina pro posuzování realizovatelnosti návrhů napříč úřadem, harmonogram participativního rozpočtu a projektový rámec. V létě byli s projektem seznámeni pracovníci magistrátu a městské části, což přineslo i první pozitivní ohlasy. Následovala precizace zásad participativního rozpočtu, které pak byly postoupeny do připomínkového řízení.

Na konci roku 2016 byl projekt participativního rozpočtu schválen zastupitelstvem a vše bylo tedy připraveno na jeho spuštění. Dolaďovaly se poslední detaily týkající se ověřování totožnosti občanů a připravovala se informační kampaň. V lednu 2017 byly spuštěny webové stránky a začala také propagace v ulicích města, která měla za cíl představit projekt široké veřejnosti. V únoru roku 2017 se pak rozběhl historicky první ročník participativního rozpočtu v Brně, díky kterému byl realizován třeba Altánek – tančírna v parku Anthropos{:target="_blank"} nebo dobrodružné hřiště Halda{:target="_blank"}. Projekt pak úspěšně pokračoval i v následujících letech, kdy se podařilo realizovat například hřiště v Zámeckem parku{:target="_blank"}, grilovací místo v Novém Lískovci{:target="_blank"} nebo třeba nouzové přístřešky pro lidi bez domova{:target="_blank"}.

„Jsem rád, že i když po třech letech není participativní rozpočet v Brně žádná novinka, zájem zapojit se a navrhnout nápad a posunout město zase o kousek dopředu u Brňáků stále roste. Letos jsou ve finále opravdu kvalitní nápady a už se nemůžu dočkat, které nápady Brňáci ve finálovém hlasování vyberou k realizaci,“ dodal Koláčný.

Letos je ve finále více projektů než v předchozích dvou letech a bude záležet jen na občanech Brna, které projekty zvítězí a získají tak finanční prostředky na svou realizaci. Nepropásněte šanci změnit budoucnost Brna! Více informací naleznete na damenavas.brno.cz