Julie Reda debatovala v Brně na téma Jak přicházíme o svobodu?

25. února 2019
Julie Reda debatovala v Brně na téma Jak přicházíme o svobodu?

Markéta Gregorová, vedoucí zahraničního odboru Pirátů, uspořádala v Brně poslední únorovou sobotu panelovou diskusi za účasti německé pirátské europoslankyně Julie Redy. Ta spolu s pirátským lídrem do Evropského parlamentu Marcelem Kolajou a několika desítkami účastníků debatovala o svobodě na internetu a jak je ukrajována, mimo jiné i tzv. copyrightovou směrnicí, proti které Piráti aktuálně bojují.

Na otázku, jak více zaujmout veřejnost a popularizovat momentálně trochu přehlížené téma směrnice, Julia Reda reagovala: „V posledních dnech probíhaly v Kolíně demonstrace tisíců lidí a příští týden se přesouvají do Berlína. 23. března budou demonstrace celoevropské. Lidem internet a jejich svoboda dle mé zkušenosti nejsou ukradené. Jen je důležité podat jim téma uchopitelně a tak, aby věděli, jaký konkrétní dopad bude mít směrnice na jejich život.“

V panelové diskuzi s Redou pirátský lídr do eurovoleb Marcel Kolaja také vysvětloval možné motivace směrnice. „Článek 11 zavádí tzv. daň z odkazu, věc, která již byla vyzkoušena v Německu i Španělsku – a selhala. Je tedy nasnadě otázka, proč to zkoušet i na úrovni EU? Jedním z vysvětlení je, že to je snaha o vyřešení problému s velkými hráči, jako je například Google, a jejich neplacení daní v zemi zisku. Daň z odkazu je však nefunkční řešení a navíc by se takové problémy měly řešit takzvaně u zdroje, tedy zaměřením se na daňové ráje a danou legislativu, ne pokusy na svobodě slova.“

Diskusi s Julií Redou a Marcelem Kolajou předcházela také debata s Vojtěchem Boháčem, zakladatelem a šéfredaktorem Voxpotu, audiovizuálních reportáží převážně ze zahraničí; a odborníky ze Sinopsis, projektu FF UK soustředícího se na Čínu, Kateřinou Procházkovou a Filipem Jiroušem. Diváci se tedy v první diskuzi dozvěděli něco o stavu žurnalistiky i financování reportáží a diskutovali na téma žlutých vest či Maďarska, kde v posledních měsících Voxpot natáčel. Část druhého panelu byla věnovaná celkovému stavu společnosti v Číně a část tzv. social score, monitorovacímu systému, hodnotící chování občanů. Návštěvníci se zajímali i o projekt Nové Hedvábné stezky (Belt and Road) a jeho dopady.

„S Julií spolupracujeme na kampani Zachraň internet{:target="_blank"} už mnoho měsíců a jsem ráda, že tento víkend mohla strávit s námi a vysvětlováním tématu v České republice. V březnu se samozřejmě připojíme k protestům a budeme věřit, že se nám povede odsunout téma směrnice až na dobu po eurovolbách. Také jsem nadšená z účasti lidí i ostatních přednášejících a moc děkuji, že si našli čas a přišli diskutovat – jelikož svoboda není samozřejmost, ale něco, co si musíme aktivně bránit,“ dodává k sobotní akci hlavní organizátorka Gregorová.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

Vedení Starého Lískovce odstranilo bezdůvodně opozici z komisí

V pondělí 23. října 2023 obdrželi všichni členové komisí informaci, že rada MČ Starý Lískovec všechny své poradní orgány ruší. Jen dva opoziční členové dostali poté informaci, že se znovu stávají členy nově jmenovaných komisí. Z původních osmi zástupců opozice v komisích zůstali pouze dva. Proč k tomuto kroku rada přistoupila, se členové nedozvěděli ani z e-mailu tajemnice, kterým oznamovala zrušení komisí, ani z vyžádané důvodové zprávy.