Den po posledním zasedání zastupitelstva, v pátek 19. dubna 2024, vyplulo na povrch obvinění z korupce v souvislosti s přidělováním a směnou obecních bytů (neoprávněný majetkový prospěch v souvislosti se správou a hospodařením bytového fondu). Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili šest lidí, přičemž dva lidé měli úplatky přijímat a čtyři si podplácením zajistit přidělení městského bytu. Podivné je, že policisté zasahovali na radnici v Řečkovicích už v úterý 16. dubna 2024, ale nikdo z vedení městské části (MČ) Brno-Řečkovice a Mokrá Hora na zastupitelstvu o dva dny později tuto informaci kolegům a veřejnosti nesdělil.

Více mediálních zdrojů sdělilo, že mezi obviněnými je vedoucí Bytového odboru úřadu MČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora Ivan Melichar, který je stíhán za přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Pokud bude shledán vinným, může mu být uložen trest odnětí svobody až na deset let. Městské státní zastupitelství v Brně, které případ dozoruje, sdělilo, že ve vazbě je jeden z obviněných, a podle České televize (ČT) je to právě Melichar. Deník N dále zjistil, že stíháni jsou prostředníci a lidé, co byty kupovali. Za podplácení hrozí čtyřem lidem až šest let za mřížemi.

Úřad městské části pro ČT potvrdil, že se prověřují některé procesy bytového odboru. Aktuálně ale podle úřadu není možné poskytnout více informací a činnost úřadu není nijak omezena. Koaliční zastupitelé údajně podepsali mlčenlivost, a proto k vyjádření pro média došlo jenom od opozičního zastupitele Ondřeje Štauda (Spolek Za zdravé Řečkovice), který pro Události v Regionech Brno zmínil, že: „Částečně člověk vždycky něco zaslechne a vždycky to byly nějaké hypotézy.“

Výše popsaný skandál bohužel hypotézy na radnici v Řečkovicích a Mokré hoře potvrdil a znovu otevírá otázky ohledně transparentnosti a správy veřejného majetku, což je problém, který město Brno trápí již mnoho posledních let (např. kauza Stoka, bytová kauza na Brně-sever, Pískovna Černovice).

Tato kauza ukazuje, jak důležité je mít transparentní a odpovědné systémy pro správu a přidělování bytů, kterou jako Piráti dlouhodobě prosazujeme na všech úrovních. Co se týká Řečkovice a Mokré Hory, je nutné, aby byla důsledně ověřována pravdivost zadaných údajů. S tím souvisí reforma, která by zohledňovala zapojení členů bytové komise do ověřování pravdivosti kritérií bodového systému, podle kterých jsou byty přidělovány. Předkládané údaje žadateli musí být transparentní a musí z nich být jasné, kdo má na byt nárok, aby se zabránilo manipulaci. Rovněž se nabízí metoda, kdy zájemci o byt na stejné či podobné úrovní budou vybíráni na základě náhody.

Kauza je také důkazem toho, jak důležitá je role orgánů činných v trestním řízení a médií při odhalování a zveřejňování takovýchto případů korupce. Od kauzy uplynuly skoro dva měsíce, Rada MČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora stále mlčí. Kdo z vedení MČ je údajně vázán mlčenlivostí, není jasné.

byty reckovice_LD