Jihomoravský kraj podrží psychology a speciální pedagogy na školách!

Jihomoravský kraj podrží psychology a speciální pedagogy na školách!

Problémy u studentů po návratu do škol po covidové proluce se bohužel navýšily, i přes to však hrozilo, že by se školy musely kvůli chybě na MŠMT zbavovat psychologů a speciálních pedagogů. Ti jsou zvlášť v této době na školách nad míru potřební. Díky pirátskému radnímu města Břeclavi pro kulturu a cestovní ruch a krajskému zastupiteli Petru Vlasákovi tomu tak nebude!

Na jaře hrozilo, že školy kvůli opomenutí prodloužení financování na MŠMT nebudou schopny psychology a speciální pedagogy zaplatit a budou se jich muset zbavit. To by však představovalo obrovský problém, protože psychologové na školách jsou v době koronavirové krize potřební víc než kdy jindy. U studentů došlo k nárůstu depresí či poruch příjmu potravy. Poradenská pracoviště mimo školy mají navíc i na několik měsíců dopředu zaplněné pořadníky.

„Bez odborné pomoci přímo ve škole by to studenti měli v této době ještě těžší. Online výuka přinesla nová úskalí v mezilidských vztazích a interakcích, na které navázal opětovný přechod do prezenční formy studia. Tyto změny jsou pro žáky v mladém věku psychicky velice náročné. Nemohli jsme si tedy dovolit, aby školy skončili bez pomoci odborníků,“ dodává Petr Vlasák.

Za pravdu pirátskému zastupiteli dávají i psychologové z Národního ústavu duševního zdraví a Národního pedagogického institutu, podle nichž došlo u studentů až k desetinásobnému nárůstu psychických problémů. Důležitost psychologů a speciálních pedagogů na školách je podle nich nepostradatelná. Pirátský zastupitel Jihomoravského kraje Petr Vlasák se právě zasadil o to, aby si školy své psychology a speciální pedagogy udržely. Díky jeho návrhu došlo ke schválení navýšení objemu financí na tyto služby jihomoravským školám a dětským domovům. Do září roku 2022 počítá návrh rozpočtu s navýšením o 14 milionů. Poté by již mělo ministerstvo školství opět poskytnout financování z Evropské unie.

„Považuji za velký úspěch, že můj podnět vyslyšeli i ostatní kolegové a peníze na pokrytí z krajského rozpočtu přidali, byť výpadek způsobila chyba na ministerstvu,” uzavřel Petr Vlasák.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

CHCI VĚDĚT VÍCE