Ondřej Kotas pro Brněnský metropolitan

Ondřej Kotas pro Brněnský metropolitan

Být zastupitelem znamená, že se člověk neustále setkává s obrovským množstvím dokumentů na papíře, případně s jejich elektronickými kopiemi oscanovanými z vytisknutého materiálu, který vznikl na počítači.

Pokud se mají tisknout materiály na zasedání zastupitelstva pro každého z 55 zastupitelů, pak jde o obrovské množství spotřebovaného papíru, toneru na vytisknutí a času úředníků. Zároveň většina těchto papírů skončí ihned po zasedání v koši, což znamená další čas úředníků při skartování.

Elektronická podoba materiálů byla samozřejmě k dispozici již dnes. Avšak distribuce probíhala na CD/DVD, přičemž většina dnešních počítačů již touto mechanikou není vybavena. Tento způsob byl nejen nekomfortní pro uživatele, zároveň zabral čas úředníků při vypalování těchto disků.

Proto jsme zřídili internetové úložiště. Základem je otevřená (open-source) platforma NextCloud, která umožňuje jednoduché sdílení souborů, kontaktů a kalendářů mezi uživateli a je rozšiřitelná o další funkce. Zároveň je zdarma a díky otevřenému kódu nehrozí problém závislosti na jednom dodavateli (vendor-lock-in), ani problém ověřitelnosti, jak přesně tento software nakládá s daty.

Zřízení tohoto úložiště je dočasný krok před dokončením systému pro elektronické zastupitelstvo, ve kterém se bude poté řešit celý proces od vytvoření materiálu po jeho předložení.

#drzimekurz

Komentář vyšel v březnovém Brněnském metropolitanu.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články