Nové varhany pro Janáčkovo kulturní centrum. Přispět můžete i vy!

Nové varhany pro Janáčkovo kulturní centrum. Přispět můžete i vy!

Na budoucím Janáčkově kulturním centru se mohou aktivně podílet sami Brňané. Město Brno vyhlásilo sbírku na nové varhany.

Vyhlášení veřejné sbírky schválili radní minulou středu. Samotná sbírka byla spuštěna v pátek 17. září při zahajovacím koncertu brněnské filharmonie. Na výběru těch pravých varhan si dá město záležet, bude na ně vypsána extra soutěž.

„Ve spolupráci s odborníky stanovíme, co varhany musejí splňovat, aby vyhovovaly po umělecké i technické stránce a aby také přesně odpovídaly kubatuře sálu. Po stanovení konkrétních požadavků oslovíme výrobce v Evropě i po celém světě a odborná komise vybere nejvhodnější nabídku. Bude se jednat o první nové koncertní varhany pro nový klasický koncertní sál v Česku po zhruba 100 letech, takže jejich výběru chceme opravdu věnovat maximální péči a důslednost,“ uvedl pirátský náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Varhany budou pomyslnou třešničkou na dortu Janáčkova kulturního centra, které vyroste v srdci města na rohu ulice Besední a Veselé. Tato poloha přitom nebyla vybrána náhodou - budova bude symbolicky stát v blízkosti Moravské Galerie a Janáčkovy akademie múzických umění. Cestou do Janáčkova kulturního centra navíc budou návštěvníci procházet náměstím Ludvíka Kundery, což byl významný brněnský klavírista, muzikolog a první rektor JAMU.

Stavební povolení na projekt se již podařilo získat a k dispozici jsou i výsledky akustických měření. Pirátský radní pro kulturu Marek Fišer na jejich základě míní, že akustické vlastnosti chystaného sálu by tak skutečně měly být bezchybné, a že v Brně bude koncertní sál s nejlepší akustikou v celé republice. Pokud při výběrovém řízení na zhotovitele nenastanou komplikace, bude stavba zahájena příští léto.

Na varhany je možné přispět jakoukoliv částkou na transparentní účet 5200247/0100 nebo také QR platbou přímo přes webové stránky https://www.varhanyprobrno.cz/. Zde se také můžete podívat, kolik se již na nové varhany vybralo.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články