EXPO 2020 v Jihomoravském kraji!

EXPO 2020 v Jihomoravském kraji!

Ve čtvrtek 30. 9. 2021 byla v Dubaji zahájena světová výstava EXPO 2020. Celosvětově nejvýznamnější výstava se vůbec poprvé pořádá v arabské zemi a nabízí expozice téměř dvou set vystavovatelů z celého světa. Mezi tyto země patří i Česká republika, na jejíž expozici se významně podílí i vystavovatelé z Jihomoravského kraje: firmy zabývající se nanotechnologiemi a kosmickým průmyslem. Ústředním mottem výstavy je „Connecting Minds, Creating the Future”.

Své zastoupení v českém pavilonu bude mít také Jihomoravský kraj a statutární město Brno, a to v rámci rotační expozice od 15 do 29 března 2022. Podle našeho krajského radního pro vědu, výzkum a inovace Jiřího Hlavenky má česká expozice ambici stát se „oázou v poušti“ a „chytrým“ pavilonem, k čemuž jihomoravská účast zásadně přispěje. V některých oborech, jako je například elektronová mikroskopie, totiž patří Jihomoravský kraj mezi světovou špičku: v Brně se vyrábí zhruba třetina všech elektronových mikroskopů na světě. Brno je také sídlem ESA BIC kosmického inkubátoru, který podporuje inovativní firmy a projekty v oblastech kosmických technologiích a průmyslu. Není náhoda, že právě v Brně vznikl družicový nosič a vypouštěč Dispenser rakety Vega evropské agentury. Za Brno se tak výstavy EXPO 2020 zúčastní celkem devět firem: tři firmy zabývající se elektronovou mikroskopií a šest za vesmírný průmysl (například SAB Aerospace).

Výsledky těch nejperspektivnějších jihomoravských firem budou k vidění nejen v Dubaji. V říjnu začne speciální roadshow po jihomoravských městech, „Věda a technika jede!”

Motivace k uskutečnění projektu vysvětluje pirátský náměstek primátorky, Tomáš Koláčný: „Cílem této akce je informovat obyvatele Brna i regionu o dvou klíčových oborech zaměřujících se na vesmírný průmysl a elektronovou mikroskopii. Konkrétně budeme obyvatelům kraje představovat exponát, reps. jeho menší verzi, který chystáme pro výstavu EXPO v Dubaji. Jsem velmi rád, že se mou ideu, přivést vjem, který bude v Dubaji blíže obyvatelům kraje, daří realizovat.”

Dnešního slavnostního zahájení roadshow ve VIDA! centru se zúčastnil i předseda výboru pro meziregionální vztahy Jihomoravského kraje Petr Springinsfeld.

„Expo již dnes není jen výstava exponátů, ale i setkání významných a vlivných osob z různých oblastí oblasti vědy, výzkumu, vzdělání, veřejné sféry a byznysu. Jihomoravský kraj je výzkumným, inovačním a technologickým centrem patřícím do širší evropské špičky - v řadě oblastí umíme a děláme to, co nikdo na světě neumí a nedělá. Ale nikdo o tom moc neví! Velmi silně tak potřebujeme, abychom jižní Moravu dostali na pomyslnou mapu světa a světová výstava EXPO je právě naší pomyslnou vstupní branou,” dodává Petr Springinsfeld.

Mimo exponáty z Dubaje budou součástí šestiměsíční roadshow také další vědecko-technické expozice, které budou zaměřeny především na popularizaci vědy pro mládež. V interaktivních dílnách si zájemci vyzkouší elektronový mikroskop, 3D tiskárny či prozkoumají „obří” nanostrukturu. Do 17. října bude EXPO modul součástí expozice VIDA! science centra a odtud vyrazí do Židlochovic.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články