9. výročí impulsu k založení Pirátů od Jiřího Kadeřávka

19. 04. 2018
9. výročí impulsu k založení Pirátů od Jiřího Kadeřávka

Dnes je 9. výročí od chvíle, kdy Jirka Kadeřávek inicioval vznik České pirátské strany. Ačkoliv jsou Piráti stranou, která se dívá především do budoucnosti, tak u příležitosti 19. dubna si dovolíme ohlédnout se nostalgicky zpět - k samotnému zárodku Pirátů.

Před 9 lety, právě 19. dubna 2009, totiž vplula do moře internetu myšlenka na založení České pirátské strany. Semínko, které se rozrostlo ve 3. nejsilnější stranu v zemi, zasadil Jiří Kadeřávek na portálu AbcLinuxu.cz, který se zabývá svobodným softwarem a operačním systémem Linux. Nás, jako Jihomoravskou buňku Pirátů, hřeje u srdce, že Jiří Kadeřávek je z našeho kraje a stále se zapojuje do stranických diskuzí. Před několika týdny se také připojil i do brněnského místního sdružení.

Jiří Kadeřávek v roce 2010

„Místo, aby Internet sloužil k všeobecnému prospěchu lidí, pomalinku, tu více, tu méně hlasitě se mění v nástroj kontroly a manipulace,“ popsal tehdy na webu svou hlavní motivaci Kadeřávek, budoucí zakladatel České pirátské strany. Následovalo vytvoření přípravného výboru a sběr on-line podpisů nutných k založení strany. V té době bylo ze zákona potřeba tisíc podpisů, které se podařilo sesbírat za pouhé dva dny.

K podání registrace strany došlo 27. května, ministerstvo vnitra žádosti vyhovělo a Česká pirátská strana tak oficiálně vznikla 17. června 2009. Prvním předsedou se ještě před začátkem letních prázdnin stal Kamil Horký, kterého po čtyřech měsících vystřídal Ivan Bartoš, který v čele strany zůstal až do června 2013.

Od prvního krůčku k vytvoření strany, která má především bránit svobodu, se toho stalo opravdu spousta. V roce 2012 se Piráti stali parlamentní stranou, když ve volbách zvítězil Libor Michálek, nestraník, který kandidoval za Piráty. Postupně se dařilo získávat zastupitele v obcích i zastupitelstvech, v roce 2014 pak chybělo jen pár tisíc hlasů k tomu, aby měli Piráti zastoupení i v Evropském parlamentu.

Největší zlom však nastal v minulém roce, kdy se Piráti stali třetí nejsilnější stranou v Poslanecké sněmovně.

Za devět let se změnila celá řada věcí, ať už jde o zájem médií, význam strany v celostátní politice nebo mnohem širší záběr témat. Jedno však zůstává neměnné a to snaha bránit svobodu jednotlivce, odmítat manipulaci a dezinformace a používat internet i moderní technologie ku prospěchu lidí.

Autor: Jan Můčka

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

CHCI VĚDĚT VÍCE